فایل پایان نامه روانشناسی جذب سرمایه گذاری

دانلود پایان نامه

اقتصاد و ارائه خدمات مالی گسترده گردیده است.

از سویی دیگر , ناتوانی بازار سرمایه در جذب سرمایه گذاران ,به علل مختلف از جمله ; نرخ های سود غیر تعادلی در بازار پول وتلاش سیاست گذاران در کنترل غیر متعارف نرخ سود غیر اوراق بهادار , نبود قوانین مناسب , حمایت دولت از بخش دولتی اقتصاد , نبود نیاز بخش های اقتصادی از تامین مالی عمومی مواردی از این قبیل باعث شده تا بازار سرمایه ایران , به توانمندیهای واقعی یک بازار مالی دست نیابد و کشور نتواند از ابزارهای گوناگون مالی معمول و مطرح دنیا برای تجهیز منابع و جذب سرمایه گذاری استفاده نماید. هر چند اخیرا ابزارهای مالی جدید طراحی شده اند وقوانین خوبی در این خصوص به تصویب رسیده است اما در کنار این موضوع باید به موضوع دیگری نیز توجه کرد که هر چند در اقتصاد ایران , دو کفه بازار پول و بازار سرمایه , به نفع بازار پول سنگینی میکند , اما این بازار نیز با توجه به محدودیتها و شرایط نامناسب موجود, نتوانسته بسترهای لازم را جهت ورود سرمایه مهیا کند.
در نظام مالی مبتنی بر بازار پول , نقش بانک ها غیر قابل انکار است و در چنین شرایطی و در عین وابستگی نظام مالی کشور به بانک ها , شاهدیم که خود بانک ها نیز با مشکلات عدیده ای رو به رو هستند که مهمترین آن ها عبارتند از مسائل و مشکلات ناشی از دولتی بودن مالکیت بانکها و نبود زمینه ها و بسترهای قانونی و اجرایی لازم جهت حضور و فعالیت بانک های خارجی در داخل کشور می تواند به عنوان یکی از محدودیتهای ایران در جذب سرمایه گذاری خارجی مورد مداقه قرار گیرد.
2_8_4_امنیت مالی و بیمه سرمایه گذار
حتی اگر انگیز ه های اقتصادی ،مالی و فنی برای سرمایه گذاری کاملا مساعد باشد ،اما سرمایه گذار با خطراتی از قبیل سلب مالکیت ،عدم امنیت جانی و مالی , ریسک انتقال پول ، نقص قرار داد و غیره مواجه باشد ، وی اقدام به سرمایه گذاری نخواهد کرد.سرمایه گذاری و بویژه سرمایه گذار خارجی که در محیط خارج از وطن اصلی خودش به کسب و کار می پردازد ، حساسیت زیادی نسبت به خطرات فوق دارد و همان طور که قبلا ذکر شد ، امنیت سرمایه و سود برای سرمایه گذار مهم ترین عامل است . در راستای رفع این نگرانی ، کشورها از ابزارها و روش های مختلفی استفاده می کنند تا نگرانی سرمایه گذار را برای حداقل ممکن برسانند.یکی از این روش ها ، اجرای قوانین بیمه برای برای سرمایه گذار خارجی است . در بسیاری از کشورها ، قوانین بیمه کشور بین اتباع داخلی و خارجی تبعیض قائل نمی شود و در صورت بروز حوادث و خطرات ، با پرداخت خسارت عادلانه ، زیان آنها را جبران میکند. بعضی از کشورهای پذیرنده سرمایه نیز سعی می کنند تا حد امکان تنها خطرهای سیاسی و کشوری را پذیرا شوند.این دسته از کشورها اغلب با عضویت در موسساتی مانند میگا ، وابسته به بانک جهانی و یا با بهره گرفتن از بیمه های سرمایه گذاری ، چنین خطرهایی را به عهده دیگران می گذارند و خود را از بار تعهدات مخاطره آمیز رهایی می دهند.
در واقع بیمه سرمایه گذار یکی از عواملی است که در اینجا امنیت مالی برای سرمایه گذار نقش مهمی را ایفا می کند و متاسفانه در کشور ما به این مهم توجه جدی نشده است و نتوانسته ایم از این پتانسیل و فواید آن در راستای ایجاد فضای مناسب سرمایه گذاری برای خارجی ها استفاده کنیم.جایگزین آن ، قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی است که سرمایه های خارجی را البته مورد در مواردی از جمله در مقابل ملی شدن بیمه می کند.نقش بیمه در ایجاد امنیت سرمایه گذاری و دادن تضمین های لازم (صریح و ضمنی) به سرمایه گذار خارجی در کشور ما مغفول مانده است و مستلزم وضع ، و مهم تر از آن ، اجرای قوانین صحیح و اصولی می باشد.
2_8_5_مقررات اداری پیچیده
یکی از مواردی که باعث سر خوردگی سرمایه گذار می شود ، مقررات اداری پیچیده و طی کردن مراحل اداری زیاد چه در هنگام ورود سرمایه و چه در هنگام اجرای برنامه است . در اکثر کشورهای دنیا با کاستن مراحل اداری پیچیده و تسهیل شرایط ، از بروز سرخوردگی سرمایه گذار جلو گیری می کنند.در کشور ما به دلایل ناشی از اقتصاد دولتی ، حجم عملیات بروکراتیک در جذب و به کارگیری سرمایه بالاست.در قانون تشویق و حمایت سرمایه گذار خارجی ، تدابیری برای کاستن این مراحل و نسهیل امور اداری مربوط به بررسی برنامه ها و اراوه پاسخ و صدور مجوزهای لازم برای سرمایه گذاری و همچنین ایجاد مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی اتخاذ شده است.
2_9_ تعیین نوع و شیوه سرمایه گذاری خارجی
برخی مطالعات انجام شده نشان می دهد که تنوع فرهنگی کشور میزبان سرمایه گذاری خارجی، سرمایه گذاران را بر آن دا شته تا در قالب سرمایه گذاری مشترک فعالیت کنند. این دسته از صاحب نظران معتقدند سرمایه گذاران فرانسوی و ژاپنی برای سرمایه گذاری در ایالات متحده ترجیح می دهند که به صورت مشترک سرمایه گذاری کنند. بنابراین تنوع فرهنکی در کشور میزبان و نیز تفاوت های فرهنگی در انتخاب شیوه سرمایه گذاری تأثیر دارد. ‏افزون بر این در جوامعی که فرهنگ بی اعتمادی به خارجیان سیطره دارد، انتخاب شیوه سرمایه گذاری مشترک می تواند باعث کاهش میزان بی اعتمادی گردد، اگرچه در برخی موارد نیز سرمایه گذار خارجی برای سرمایه گذاری در بخش دولتی باید با یک سرمایه گذار داخلی، سرمایه گذاری کند و مجبور به تحمل یک شریک داخلی است. برای مثال ‏مطابق ماده ( 3 ‏) قانون حداکثر استفاده از توان فنی و مهندسی تولیدی و صنعتی و اجرا یی کشور، سرمایه گذار خارجی در بخش دولتی ایران باید در قالب مشارکت تجاری سرمایه گذاری کند و جالب آن که سهم خارجی نیز 79 ‏درصد و سهم طرف ایرانی 51 ‏درصد خواهد بود. بنابراین در این دسته کشور ها مشارکت تجاری بنا به خواست سرمایه گذار خارجی نیست .
‏بنابراین مشارکت تجاری شیوه ای است که بر پایه آن سرمایه گذاران خارجی که شناختی نسبت به بازار داخلی، فرهنگ و سیاست های کشور میزبان ندا رند با مشارکت دادن یک شریک داخلی در سرمایه گذاری تلاش می کنند تا با هزینه کمتری، شناخت خود نسبت به کشور میزبان را کامل کنند. یافته های فیشر و همکارش در بخش صنعت ساختمان سازی نشان می دهد که بی اعتمادی به خارجیان از جمله عواملی بوده که سبب شده تا سرمایه گذاری مشترک به این بخش وارد شود .
‏نکته دیگر این که سرمایه گذار خارجی در بخش هایی می تواند وارد شود که چالشی در آن بخش پیش رویش نباشد و بتواند به آسا نی کالای تولیدی خود را در بازار داخلی عرضه کند. برای مثال در کشور های اسلامی به دلیل رواج فرهنگ استفاده از نوشیدنی ها
و خوراکی های حلال، سرمایه گذار خارجی ممکن است به رغم وجود مزیت در یک کشور اسلامی و حتی بر فرض ممنوع نبودن مشروبات در کشور میزبان تمایل به سرمایه گذاری در این بخش نداشته باشد; زیرا به دلیل اشباع بودن بازار داخلی از کالاهای مشابه حلال و نیز رواج فرهنگ استفاده از نوشیدنی ها و خوراکی های حلال، فروش محصولات حرام رونق نخواهد داشت و سرمایه گذار نیز چنین ریسکی را تحمل نخواهد کرد و یا اگر در فرهنگ یک کشور ربا و فعالیت های ربوی حرام باشد، سرمایه گذاری در بخش بانکداری و یا تاسیس بانک به وسیله سرمایه گذاری جای خود را به مشارکت در پروژه های دیگر می دهد که هم سوددهی دا شته باشد و هم منع شرعی و قانونی ندا شته باشد .
‏آزاد سازی سرمایه گذاری خارجی و گشودن همه بخش ها و صنایع یک کشور به روی سرمایه گذاری خارجی نگرانی های بسیاری را به بار آورده است; اگرچه از سویس، جذب سرمایه گذاری خارجی می تواند به رشد اقتصادی یک کشور کمک کند. از طرف دیگر، گشودن همه صنایع و بخش های اقتصادی به ویژه بخنش های فرهنگی به روی سرمایه گذاری خارجی نگرانی های بسیاری حتی در میان کشور های توسه یافته ایجاد کرده است، به گونه ای که این نگرانی ها سبب شد کشور کانادا خود را از مذاکرات راجع به موفقت نامه چند جانبه سرمایه گذاری ها کنار بکشد و این مذاکرات در اثر اختلافات به وجود آمده میان اعضا نا فرجام ماند.
‏سرمایه گذاری خارجی و فرهنگ تأثیرات متقابلی بر یکدیگر دا رند و البته تأثیرات فرهنگ بر سرمایه گذاری خارجی شاید کم رنگ تر باشد، درحالی که سرمایه گذاری خارجی بر فرهنگ می توانا تأ ثیرات بیشتری بگذارد، به ویژه اگر فرهنگ بومی کشور های میزبان نتواند با تحولات روز منطبق گردد و یا نتواند واکنش های درستی در برابر فرهنگ بیگانه نشان دهد. در این صورت فرهنگ بومی مغلوب فرهنگ بیگانه خواهد شد و هویت ملی یک کشور از بین خواهد رفت و از بین رفتن هویت ملی یک کشور مهم ترین نکرانی است که در میان کشور های میزبان سرمایه گذاری به چشم می خورد.
فصل سوم
روش تحقیق
3_1_ مقدمه
بسیاری از مطالعات اخیر که در زمینه اقتصاد صورت گرفته از مجموعه داده های پانل شده برای بررسی استفاده کرده اند بدین ترتیب که چندین بنگاه ، خانوار ، کشور و… در طول زمان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. تجزیه و تحلیل رگرسیون ترکیبی یکی از موضوعات جدید و کاربردی در اقتصاد سنجی می باشد چرا که پانل دیتا یا رگرسیون ترکیبی یک محیط بسیار غنی از اطلاعات را برای گسترش دادن تکنیکهای تخمین و نتایج تئوریک فراهم می آورد. در بسیاری موارد محققین می توانند از پانل دیتا یا رگرسیون ترکیبی برای مواردی که مسائل را نمی توان فقط به صورت سری زمانی و یا فقط به صورت مقطعی بررسی کرد استفاده کرده و بهره گیرند. در این تحقیق با کمک از داده های پانل برای عوامل موثر برجذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در مناطق آزاد تجاری– صنعتی ایران برآورد شد ه است.
-3_2_ فرضیه‏های تحقیق
با توجه به مبانی نظری یاد شده، فرضیه های این پژوهش به شرح زیر می باشد:
3_2_1_ بین تورم و جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در مناطق آزاد تجاری کشور رابطه منفی وجود دارد.

 

مطلب مشابه :  فایل پایان نامه روانشناسی اعتیاد به اینترنت

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  77u.ir  مراجعه نمایید

رشته روانشناسی و علوم تربیتی همه موضوعات و گرایش ها :روانشناسی بالینی ، تربیتی ، صنعتی سازمانی ،آموزش‌ و پرورش‌، کودکاناستثنائی‌،روانسنجی، تکنولوژی آموزشی ، مدیریت آموزشی ، برنامه ریزی درسی ، زیست روانشناسی ، روانشناسی رشد

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

3_2_2_ بین سرمایه گذاری داخلی و جذب سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد تجاری کشور رابطه مثبت وجود دارد.
3_2_3_ افزایش نرخ بهره خارجی باعث کاهش جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور می گردد.
3_3_ روش تحقیق
برای تخمین مدل، از مطالعه وینا دی آنچارز در مورد تحلیل جذب FDI به EPZ موریس بهره برداری شده است. با توجه به مطالعه مذکور، مدل پیشنهادی عبارت زیر است، ضمن در نظر گرفتن صرفه جویی در لحاظ کردن
تعداد متغیرها، تنها متغیرهای در دسترس از مناطق آزاد ایران، بیش از این نیز نبوده است.
معادله ( 3-1)
t=1380 – 1391
i =کیش، قشم، چابهار، انزلی، ارس
متغیر های مستقل در این مطالعه عبارتند از ، نرخ بهره واقعی سوئیس، نرخ تورم ایران بر اساس شاخص تعدیل کننده GDP، سرمایه گذاری داخلی در هر یک از مناطق که با CPI ایران تورم زدایی شده است و متغیر که سرمایه گذاری خارجی جذب شده به این مناطق می باشد که با CPI آمریکا تورم زدایی شده است و به عنوان متغیر وابسته وارد مدل می شود.
نرخ بهره جهانی که در این مقاله نرخ بهره واقعی سوئیس نمایند های از آن است ، نمایانگر هزینه فرصت سرمایه است. سرمایه یک شرکت فراملیتی که FDI انجام می دهد، شامل حق صاحبان شرکت (درآمدهای احراز شده و موجودی دارایی) و بدهی (داراییهای قرض گرفته شده) است. هزینه فرصت درآمدهای احراز شده بنگاه، منعکس کننده درآمدی است که سهامداران موجود اگر آنچه را که بدست می آوردند خود سرمایه گذاری می کردند بدست می آوردند، می باشد و از منظر کسانی که سهام خریداری می نمایند، هزینه فرصت دارایی های ناشی از سهام جدید، بازگوکننده درآمدی است که سهامداران جدید، اگر آنها دارایی خود را جای دیگر سرمایه گذاری می کردند بدست می آوردند، است.
این تحقیق از نوع همبستگی و روش شناسی تحقیق از نوع پس رویدادی است. در بررسی ارتباط بین یک متغیر وابسته با چند متغیر مستقل و با بهره گرفتن از داده های تاریخی از سه نوع داده می توان پارامترهای متغیر (متغیرهای) مستقل را برآورد و با ارائه مدل اقدام به پیش بینی کرد.این سه نوع داده عبارت است از : داده های مقطعی سری زمانی و ترکیبی. داده های این تحقیق از نوع ترکیبی(تلفیقی) هستند. داده های ترکیبی داده هایی هستند که از ترکیب دو دسته داده های سری زمانی و مقطعی حاصل می شود. در مواردی که تعداد داده های در دسترس برای بکاربردن معادله سری های زمانی به تنهایی کافی نباشد برای پیش بینی و تهیه الگویی مناسب می توان داده های زمانی و مقطعی را باهم تلفیق کرد و الگوی مورد نظررا بر اساس مجموع داده ها برآورد کرد. در این صورت تعداد مشاهدات (N ) برابر است با تعداد سال های مورد نظر (t) ضربدر تعداد داده های مقطعی در یک سال(n).
برآورد روابطی که در آن ها از داده های ترکیبی(سری زمانی مقطعی) استفاده می شود غالبا با پیچیدگی هایی مواجه است. در حالت کلی مدل زیر نشان دهنده یک مدل رگرسیون با داده های ترکیبی است:
Yit=β it+kit X kit +eit معادله( 3-2)
که در آن i=1,2,3,….,n نشان دهنده واحدهای مقطعی و بر T و t=1,2,…. زمان اشاره دارد. Yit متغیر وابسته را برای i امین واحد مقطعی در سال t و X kit نیز k امین متغیر مستقل غیر تصادفی برای i امین واحد مقطعی در سال است.
3-4- روش گرد آوری اطلاعات
جامعه آماری تحقیق شامل اطلاعات مربوط به سرمایه گذاری داخلی و سرمایه گذاری خارجی جذب شده در پنج منطقه آزاد تجاری ذکر شده در کشور می باشد. بمنظور تجزیه و تحلیل اطلاعات در این پژوهش از آمار توصیفی و استنباطی استفاده خواهد شد. در آمار توصیفی، مقادیر آماره های توصیفی شامل میانگین، انحراف استاندارد و …استفاده می شود.
3-5- بررسی روش‌شناسی اقتصادسنجی داده های تابلویی
امروزه داده های تابلویی بطور فزاینده‌ای در تحقیقات اقتصادی بکار برده می‌شوند. تجزیه و تحلیل با داده‌های تابلویی محیط بسیار غنی از اطلاعات را برای گسترش تکنیک‌های تخمین و نتایج نظری فراهم می‌آورد. در بسیاری از موارد محققین از این روش برای مواردی که نمی‌توان مسائل را به صورت سری زمانی یا مقطعی بررسی کرد و یا زمانی که تعداد داده‌ها کم است، استفاده می‌کنند. ادغام داده های سری زمانی و مقطعی و ضرورت استفاده از آن بیشتر به خاطر افزایش تعداد مشاهدات و بالا بردن درجه آزادی است؛ زیرا در بررسی امکان دارد تعداد مقاطع زیاد و دوره های زمانی کم باشد و یا برعکس تعداد دوره های زمانی نسب تا زیاد و تعداد مقاطع کم باشد.
3-5-1- دلیل انتخاب رگرسیون ترکیبی
استفاده از تکنیک اقتصاد سنجی با رویکرد داده های پانلی دارای مزایایی می باشد از جمله ا ین که رگرسیون ترکیبی محیط بسیار مناسبی برای گسترش روش های تخمین و نتایج نظری فراهم می سازند و محققان قادر به استفاده از داده های مقطعی سری زمانی برای بررسی مسایلی می شوند که امکان مطالعه آن ها در محیط های فقط مقطعی یا سری زمانی وجود ندارد. روش رگرسیون ترکیبی روشی برای تلفیق داده های مقطعی و سری زمانی است (درخشان، 1385).
بالتاجی (1995) به این نتیجه رسید که روش رگرسیون ترکیبی قادر است متغیرهای پایا را نسبت به مکان و زمان لحاظ کند درحالی که سری های زمانی و مطالعات این قدرت را نداشتند. بنابراین یک امتیاز روش داده های پانلی این است که برآوردهای نااریب و سازگار می دهد. این مدل همچنین اطلاعات بیشتر تغییرپذیری بیشتر هم خطی کمتر درجه آزادی بیشتر و کارایی بیشتر را ارائه می کند و بهتر می تواند پویایی های تعدیل(تطبیق یا اصطلاح) را نشان دهد. توزیع های مقطعی که نسبتاً ثابت به نظر می آیند تغییرات چند جانبه(پویایی چند جانبه) را نشان نمی دهند ولی این تغییرات توسط روش داده های پانل بهتر مورد مطالعه قرار می گیرد. روش داده های پانلی در تشخیص و اندازه گیری اثراتی که به راحتی در مطالعات مقطعی و سری زمانی خاص قابل پیش بینی نیستند توانایی بهتری دارد و اجازه می دهد مدل های رفتاری پیچیده تری را در مقایسه با داده های مقطعی یا سری زمانی خاص ساخته و مورد آزمایش قرار دهند

دیدگاهتان را بنویسید