آموزش حذف صفحات AMP

چیجوری صفحات AMP خود رو از یافته های جستجوهای گوگل حذف کنیم؟

اگه شما در سایت خود صفحات (AMP Accelerated mobile pages) یا صفحات موبایلی پر شتاب دارین و اونا نتایجی که شما توقع دارین رو واسه شما ایجاد نمی کنن و قصد حذف کردن اونا رو دارین تا انتها این مقاله با ما همراه باشین. در این مقاله ما توضیحاتی که توسط گوگل واسه حذف صفحات AMP منتشر شده رو واسه شما آوردیم.

تازگیا گوگل یه فایل Help یا آموزش در بخش Developer خود منتشر کرده و در اون توضیحاتی واسه حذف صفحات AMP واسه وب مسترا و طراحان وب سایتا منتشر کرده. شاید سوال کنین که به چه دلیل باید صفحات AMP رو حذف کرد؟ مگه مشکلی در مورد این صفحات هست؟ مگه خود گوگل تاکید بر ایجاد این صفحات در وب سایتا ننموده بود؟ درسته گوگل بر ایجاد صفحات AMP در سایت بسیار تاکید کرده و نمی خواد به کاربران بگه که این صفحات رو از سایت خود حذف کنن، اما اگه صاحبان وب سایتا صفحات AMP در سایت خود داشته باشن که خواستهاشون رو بدون طور که توقع دارن بر آورده نکنه و مشکلاتی در مورد اون صفحات AMP وجود داشته باشه که واسه سایت دردسر ساز شه

حال این افراد چیجوری باید صفحات AMP رو حذف کنن؟

در این مطلب که توسط گوگل منتشر شده، توضیح داده شده که صاحبان وب سایتا چیجوری می تونن صفحات AMP رو بدون اینکه مشکلی واسه سایت ایجاد شه حذف کنن. در زیر سه راه حل ارائه شده توسط گوگل واسه حذف صفحات AMP آورده شددهه:

راه حل اول: حذف صفحات AMP از جستجوهای گوگل

مراحل زیر می تونه صفحات AMP رو از جستجوهای گوگل حذف کنه بدون اینکه واسه کاربران سایت شما اروری نمایش دهد:

در سورس کد صفحات کانونیکال لینک rel=”amphtml” رو خط بزنین.

تنظیماتی در سرور خود بسازین که یکی از ریدایرکتای HTTP 301 و یا HTTP 302 (مربوط به انتقالات دائمی صفحات) رو واسه صفحاتی AMP حذف شده به کاربر نمایش بدن.

یه ریدایرکت از صفحه AMP حذف شده به صفحه کانونیکال مربوط به اون ایجاد کنین.

واسه اطمینان از حذف شدن صفحات خود، اونا رو در گوگل بررسی کنین و جستجو کنین که صفحه شما پیدا میشه یا خیر. اگه تعداد صفحات حذف شده شما زیاده و شما نمی خواین بررسی کیند که تک تک صفحات شما به درستی حذف شدن یا خیر می تونین از Accelerated Mobile Pages Report استفاده کنین. این بخش به شما گزارشی از تعداد صفحات AMP سایت شما که توسط گوگل کراول شده و ایندکس گذاری شدن میده و اگه صفحات مورد توجه شما به درستی حذف شده باشن دیگه در این لیست نشون داده نمی شن.

راه حل دوم: حذف صفحات AMP از جستجوهای گوگل و پلتفرمای غیر مربوط به گوگل

با به کار گیری این روش می تونین صفحات AMP مورد توجه خود رو از جستجوهای گوگل و کش AMP گوگل (Google AMP Catch) خط بزنین در حالیه پرمالینکا یا پیوندهای یکتای مربوط به این صفحات رو حفظ کنین. مراحل اجرا این روش به توضیح زیر هستن:

از سورس کد صفحه کانونیکال لینک rel=”amphtml” رو خط بزنین.

متا تگ “noindex” رو به صفحات مورد توجه خود اضافه کنین تا با به کار گیری این روش مانع کروال شدن صفحات خود توسط رباتای گوگل شید.

یه نقشه سایت جدید واسه سایت خود بسازین و در اون صفحات AMP حذف شده رو دید نکنین، بعد نقشه سایت جدیدی رو در گوگل وب مستر تولز و کنسول جستجوی گوگل، جانشین نقشه سایت قبلی کنین.

واسه اطمینان از حذف شدن صفحات مورد توجه خود، اونا رو در گوگل بررسی کنین و جستجو کنین که صفحه شما پیدا میشه یا خیر. اگه تعداد صفحات حذف شده شما زیاده و شما نمی خواین بررسی کنین که تک تک صفحات شما به درستی حذف شدن یا خیر می تونین از Accelerated Mobile Pages Report استفاده کنین. این بخش به شما گزارشی از تعداد صفحات AMP شما که توسط گوگل کراول شده و ایندکس گذاری شدن میده و اگه صفحات مورد توجه شما به درستی حذف شده باشن دیگه در این لیست نشون داده نمی شن.

حال باید صفحات AMP خود رو از سایت خط بزنین طوریکه هیچ اثری از اونا باقی نمونه.

تنظیمات سرور خود رو به شکلی تغییر بدین که وقتی که نمایندگان Google user-agentsا (مثلا رباتای گوگل) میخوان به صفحه ای که حذف کردین دسترسی داشته باشن واسه اونا پیام HTTP 404 (صفحه مورد نظر یافت نشد – not found) ارسال شه. انجام این کار موجب می شه که کش AMP گوگل صفحات کهنه و بی اعتبار شده شما رو به دیگر پلتفرما عرضه نکنه.

اگه می خواین که پس از حذف صفحات AMP پرمالینکای مربوط به اون صفحات فعال بمونه، سرور خود رو به شکلی تنظیم کنین که با به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ کابرانی که به صفحات حذف شده مراجعه می کنن رو به صفحات کانونیکال برگشت دهد.

راه حل سوم: حذف صفحات AMP از یافته های جستجوی گوگل به سریع ترین شکل ممکن

اخطار: این روش از حذف صفحات کانونیکال موجب نشون داده شدن یه ارور به کاربران هنگام مراجعه به صفحات AMP حذف شده می شه. این کار اصلا پیشنهاد نمی شه مگه در شرایطی که اشتباهی در ایجاد یه صفحه AMP ایجاد شده باشه و شما مجبور به حذف سریع اون باشین. وقتی که شما با به کار گیری این روش صفحات خود رو حذف میکنین رباتای گوگل نیاز به زمان دارن تا فهمیده باشن این صفحه حذف شده و درزمان این زمان همیشه پیام خطا واسه کاربرانی که درخواست ورود به این صفحات رو دارن فرستاده میشه. مراحل انجام این روش به توضیح زیره:

حذف صفحه AMP از سرور سایت.

انجام تنظیماتی واسه اینکه سرور پیام (HTTP 404 not found) رو موقع درخواست کاربران واسه دسترسی به صفحه حذف شده واسه اونا بفرسته. خودتون هم واسه اطمینان یه بار در گوگل صفحه مورد توجه رو جستجو کنین و مطمئن شید که صفحه حذف شده و پیام HTTP 404 فرستاده میشه.

واسه هر صفحه AMP که اونو حذف میکنین لینک rel=”amphtml” رو از سورس کد صفحه کانونیکال مربوطه خط بزنین.

از گوگل بخواین که صفحات کانونیکال رو دوباره کراول کنه.

واسه هر صفحه AMP که می خواین اونو خط بزنین مراحل یک تا چهار رو تکرار کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *