دانلود پایان نامه درباره جنگ جهانی اول

ر شده است. «بحرانی، همان: 105-104».
با وجود مشارکت احزاب شیعی در انتخاب پارلمانی و برخی کرسی‌ها، همواره این احساس در شیعیان وجود دارد که آنها از شرکت جدی و تأثیر گذار در ساختار قدرت محروم‌اند وتوزیع کرسی‌های پارلمانی در مناطق شیعی و سنی بحرین به گونه ‌ای است که شیعیان در شرایط کنونی هیچ گاه نتوانند بیش از 18 کرسی از مجموع 40 کرسی پارلمانی و اکثریت را در مجلس از آن خود کنند.. «سلیمانی، همان: 58».
به طورکلی بازگشت تبعیدیان، آزادی زندانیان سیاسی و فعالیت احزاب و فعالیت سیاسی و مذهبی، آزادی بیان و مطبوعات، توقف دستگیری آزادی خواهان، لغو سانسور، مهم‌ترین خواسته‌های مردم بحرین راتشکیل می‌دهند و برای تحقق این خواسته‌ها، بارها دست به قیام زده اند.
بند چهارم : عوامل اقتصادی
از نظر اقتصادی باید به نقش بالای درآمدهای نفتی در اقتصاد این کشور اشاره کرد، علاوه بر نفت، اقتصاد بحرین وابسته به بانکداری، بنادر مجهز صنعتی ومنابع ساخت وتعمیر کشتی و همچنین کارخانه ذوب آلومینیوم است. گذشته از اینها بحرین یکی از آزادترین اقتصادهای خاورمیانه را داشته است. «نیاکوئی: 1390، 257».
به گونه‌ای که یکی از منابع عمده درآمد بحرین صنعت توریسم است. البته عمده توریست‌ها عربستانی هستند، و به ویژه در ایام تعطیل از طریق پل ملک فهد به بحرین می‌آیند. در این صنعت شیعیان نقشی ندارند چون هم دولت بحرین متمایل بکارگیری شیعیان نیست و هم مسافران عمدتاً عربستانی، مایل نیستند از این محل به شیعیان سودی برسانند .

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

عمده کارگران شاغل در صنعت توریست کارگران پاکستانی، فیلیپینی و سایر کارگران مسلمان اهل سنت هستند که بتوان از آنها در اعطای تابعیت نیز بهره برد.« http://www.Tebyanne ».
در بعد اقتصادی خاندان آل خلیفه و وابستگان آن بر منابع مالی و اقتصادی تسلط داشته وفساد اقتصادی ویژگی مهم حکومت بحرین است. به گونه‌ای که حدود سیصد تن از اعضای اصلی خانواده آل خلیفه آشکارا مستمری کلانی از خزانه دولت دریافت می‌کنند که میزان آن به طور دقیق مشخص نیست. «قاسمی، همان: 13».
ثروت در بحرین در اختیار گروه اندکی است واکثریت جامعه زیر خط فقر زندگی می‌کنند، بر اساس گزارش رسمی سازمان ملل متحد هر شخصی که در بحرین کمتر از 1000 هزار دلار، در ماه درآمد داشته باشد، زیر خط فقر قرار دارد این در حالی است که درآمد متوسط شهروندان بحرینی حدود 500 (پانصد دلار) درماه است. این امر به چالش‌های موجود بین شیعه – سنی سبب شده و اعتراضات را شعله ور کرده است. «هاشمی نسب، همان:27».
«تولی جونز» استادیار تاریخ دانشگاه رایگرز که سالها دربحرین زندگی کرده و ویراستار مجله the Middle E ast Report journal است، دامنه اقتصادی میان اهل سنت حاکم واکثریت شیعی را تکان دهنده می‌داند. وی از دیداری که در سال 2003 همراه با فعالان در زمینه حقوق بشر از یک روستای شیعه نشین داشته یاد می‌کند که طی آن مردی رادیده است که در یک کپرگلی با گاوش زندگی می‌کرده است. «وی ناگزیر بود باچکمه‌ی لاستیکی، این جا وآن جا برود، زیرا کف خانه پر از فضولات گاو بود. «حمیدی، 1390: 51».
مشکلات ناشی از بیکاری، وضعیت شیعیان رابه شدت تحت تأثیر قرار داده که مهمترین نمود آن استخدام روبه کاهش و دستمزدهای اندک است. از بین 84 هزار شغل ایجاد شده در بخش خصوصی در بین سالهای 1990و2003 دستمزد 67 هزار شغل کاهش یافته و به کمتر از 200 دینار بحرینی، یعنی حدود 530 دلار آمریکا رسیده است .بیش از 80 درصد از این مشاغل نیز نصیب کارگران خارجی شده است. «قاسمی، همان:10».
بند پنجم : وابستگی حاکمیت بحرین به ایالات متحده و عربستان
با خروج بریتانیا از منطقه وموجودیت دولت جدید بحرین، دولت آمریکا خود را نیازمند توافق رسمی برای تثبیت و گسترش استفاده از امکانات موجود میدید، لذا در دسامبر 1971، آذر 1350 شمسی قراردادی در این زمینه به امضای دولت جدید بحرین رساند و همین مسئله عامل گسترش تبلیغات علیه حضور نظامی آمریکا از سوی ناراضیان بحرینی شد.حمایت آمریکا از رژیم اشغال گر قدس در جنگ اکتبر 1973 موج جدیدی از اعتراضات را علیه ادامه حضور آمریکا در منطقه به وجودآورد، بااین حال شیخ عیسی بن سلمان آل خلیفه، حاکم وقت بحرین به آمریکا اجازه داد تا در آنجا پایگاه دریایی به وجودآورد.موقعیت خاص جغرافیایی بحرین، این کشور را در کانون توجه آمریکا قرار داده است در حال حاضر مهمترین پایگاه دریایی آمریکا، در حد فاصل قاره آفریقا تا شرق آسیا در بحرین قرار دارد. این عامل بر اهمیت کشور بحرین نزد آمریکا افزود و سبب شده است تا سرنوشت مردم این کشور به منافع وسلطه جویی‌های کشورآمریکا و استراتژی نظامی آنان پیوند زده شود . «سلیمانی، همان: 58» .
علاوه بر این عربستان سعودی با حمایت تام و تمام خود از دولت بحرین نقش انکارناپذیری در تحولات بحرین به ویژه در سرکوب جنبش‌های اعتراضی این کشور دارد. دولت بحرین، هم به دلیل نداشتن پایگاه مردمی واحساس ضرورت اتکا به یک نیروی قوی وهم به دلیل وابستگی اقتصادی پل 25 کیلومتری ملک فهد، اهدای روزانه150000 بشکه نفت ازسوی عربستان با واگذاری چاه‌های نفتی منطقه (ابوسقفه و…) به طورکامل به عربستان تکیه کرده است. عربستان هم در مواقعی که موجودیت آل خلیفه در خطر افتاده با اعزام نیروی نظامی به بقای آل خلیفه کمک کرده است. ازجمله میتوان به اعزام بالگردوهلی کوپترهای خود در حوادث سال 1995 و نیز مشارکت گسترده نیروهای عربستان در سرکوبی قیام جاری مردم بحرین اشاره کرد. فعالیت عربستان در بحرین به قدری آشکار و واضح است که گاه مقامات بحرین ادعا می‌کنند عدم اجرای اصلاحات سیاسی، به دلیل فشار عربستان سعودی است .دلیل عربستان برای تحریک دولت بحرین به سرکوب قیام‌ها و عدم اجرای اصلاحات سیاسی، عمدتاً به خاطرترس از سرایت مطالبات دموکراتیک به این کشور و نیز هراس از طرح مطالبات شیعی در منطقه شرقیه (عربستان) که اکثر جمعیت آن شیعه هستند می‌باشد. «بحرانی، همان: 146».
از سوی دیگر وابستگی حاکمیت بحرین به عربستان موج جدیدی از اعتراضات مردمی را ایجاد کرد. پادشاه عربستان وهمتای بحرینی او در نشستی تحت عنوان «همایش فرهنگی الجنادریه» توافق کردند بحرین به یکی از مناطق تحت سلطه آل سعود تبدیل و استقلال سیاسی لغو وبه یکی از استانهای عربستان تبدیل شود. «سلیمانی، همان: 58».
گفتار دوم : روند بحران از آغاز تاکنون
بحرین از کشورهایی است که از دیرباز شاهد حرکت‌ها و جنبش‌های مذهبی، سیاسی وغیره.. .بوده است. جنبش‌های این سرزمین در سالهای اخیر، نمود زیادی داشته اند. اگر چه همه این حرکت‌ها ماهیت اسلامی نداشته اند، اما صبغه اسلامی بر وجوه اقتصادی واجتماعی ودموکراتیک آن غلبه دارد. حرکت اسلامی مردم بحرین را نمی‌توان یک دست محسوب کرد، بلکه این حرکت یک طیف را در بر می‌گیرد. اما وجه شیعی در این گروه‌ها غلبه دارد. حرکت اسلامی بحرین در بالاترین سطح خود دارای روحیه انقلابی، خواهان براندازی نظام حکومتی آل خلیفه و تأسیس نظام اسلامی است .به لحاظ تاریخی نیز جنبش‌های سیاسی – اجتماعی بحرین دارای سابقه طولانی است .لذا در این گفتار به بررسی روندبحران بحرین از آغاز تاکنون می‌پردازیم.
بند اول : روند بحران ازسال 1521 تا 1880
بحرین سرزمینی است که از قبل میلاد مسیح جزء سرزمین ایران محسوب می‌شده است. به گفته تاریخ نویسان مسلمان، از اولین شهرهای ایران بود که به اسلام روی آورد و از همان قرون ابتدایی نیز پیروان اهل بیت (ع) در بحرین گسترش یافت. درحال حاضر بحرین پس از ایران، عراق و آذربایجان چهارمین مرکز شیعی درجهان است. که حوزه‌های علمی دینی آن از 400 سال گذشته فعال بوده است.
خلیج فارس از سال 1521 به بعد مورد تاخت وتاز کشورهای استعمارگری پرتغال وبریتانیا قرار گرفت «هاشمی نسب، همان: 20».
در سال 1847 شیخ بحرین به منظور جلوگیری از تجارت برده معاهده‌ای باانگلیس بست. اندکی بعد مأمورین انگلیسی به دولت خود پیشنهاد کردند بحرین را تحت الحمایه انگلیس قرار دهد، اما این پیشنهاد رد شد. تحت الحمایگی رسمی بحرین به دنبال ادعای سیاسی ایران وعثمانی تحقق گرفت .در 31 می‌1861 قراردادی بین شیخ محمد بن خلیفه شیخ بحرین، و نیلیکس جونز نماینده سیاسی انگلستان بسته شد که به موجب آن مجمع الجزایر بحرین رسماً تحت الحمایه انگلیس شد. به موجب این قرارداد شیخ بحرین اولا صحت و اعتبار تمامی معاهدات سابق را پذیرفت و ثانیا وعده داد به شرط حمایت انگلیس در مسائل خارجی بحرین، از جنگ و دزدی در دریا و تجارت برده خودداری کند و در مرافعات سیاسی خود باهر قدرتی حکمیت انگلیس را بپذیرد و به انگلیسی‌ها اجازه فعالیت تجاری آزاد در بحرین را بدهد. به دنبال همین قرارداد بود که به محض این که عثمانی در 1871 به فکر تصرف بحرین افتاد، بحرین از حمایت انگلیس برخوردار شد. در سال 1880 م شیخ عیسی حاکم بحرین ضمن عقد معاهده‌ای با انگلیس متعهد شد که بدون نظر انگلیس هیچ قراردادی با دولتی دیگر منعقد نکند و تنها به دولت انگلیس اجازه دایر کردن کنسول گری و مخزن زغال سنگ دهد. «ویلسن، 284:1366».
بند دوم : روند بحران ازسال 1895 تا 1971
اولین قیام مردم بحرین در مارس 1895 به رهبری سید شبستری بر ضد شیخ عیسی بن علی آل خلیفه رخ داد .ظلم بیش از حد این خاندان بر مردم بحرین و به ویژه شیعیان، عامل اصلی این قیام بود. باگسترش قیام و استمداد شیخ عیسی از انگلیسی‌ها، نیروهای انگلیسی به فرماندهی سرهنگ ویلسون به سرکوب مردم پرداخته وموفق شدند قیام کنندگان رابه مهاجرت به سواحل قطر وادار کنند.دومین جنبش مهم در سال پایانی جنگ جهانی اول رخ داد. در این دوران منامه مقر رئیس اجرایی سیاست انگلیس در منطقه‌ی خلیج فارس بود وشیخ عیسی نیز به سیاست‌های انگلیس تن داده بود، لذا جنبش ضد انگلیسی در بحرین به وجود آمد که رهبری آن را پیروان «عبدالوهاب زمانی» به دست گرفتند. این جنبش که نخستین حرکت سازمان یافته در بحرین بود، در سال‌های 1918 و1919به نیروی سیاسی نسبتاً بزرگی تبدیل شد که تا مدت‌ها شیخ و انگلیسی‌ها را به چالش کشاند.استمرار نارضایتی‌ها و مخالفت‌ها با نفوذ قبیله الدواسر که از شبه جزیره عربستان آمده بودند و به شیعیان ظلم می‌کردند، باعث شد انگلیسی‌ها تلاش کنند شیخ عیسی را راضی به کناره گیری به نفع پسرش شیخ حمد کنند، هر چند شیخ عیسی تا پایان عمر خویش به سال 1932، عملاً زمام امور را در دست داشت. با به قدرت رسیدن شیخ سلمان، اصلاحات سیاسی و ارعاب هم زمان به کار گرفته شد. وی، برخی مخالفان را، بادادن امتیازهایی با خود همراه و برخی دیگر را منزو‌ی یا بازداشت کرد. دراوایل دهه‌ی 1950، با تبدیل شدن بحرین به پایگاهی برای متفقین اشغال فلسطین، پیروزی انقلاب ملی در مصرو ملی شدن صنعت نفت در ایران، مخالفت با انگلیسی‌ها در بحرین به شدت گسترده شده بودو جنبش استقلال خواهان در این سرزمین شکل گرفت. در ماه مارس 1956، مردم بحرین با تجمع در نزدیک فرودگاه محرق و سر دادن شعارهای ضد استعماری مانع از ورود وزیر خارجه بریتانیا به منامه شدند . پس از این تاریخ نیز مبارزات بطور گسترده ادامه یافت؛ ودر سال‌های 1963 تا 1965 این مبارزات به اوج رسید. در سال 1968 با اعلام خروج تدریجی بریتانیا از خلیج فارس و بحرین، اوضاع تا حدی آرام شد و این آرامش نسبی تا زمان خروج انگلیسی‌ها به سال 1971 ادامه یافت. «بحرانی، همان:47-37».
بند سوم : روند بحران از سال 1971 تا 2002
از سال 1996 تا 1999 نیز تقریباً سیاست داخلی در حکومت خودکامه «شیخ عیسی بن سلمان» وبرادرش «خلیفه بن سلمان» نخست وزیر فعلی، خلاصه می‌شد. اما تا اواخر 1960 و اوایل دهه 1970 آل خلیفه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *