رشته حقوق-دانلود پایان نامه با موضوع حمایت اجتماعی

خدا (ص) در خانه چه می‌کردند؟ گفت: جامه اش را می‌دوخت و پای افزارش را پینه می‌زد و آنچه مردان در خانه هایشان انجام می‌دهند. (مجلسی،1404).
همچنین رسول خدا(ص) در آن وقتی که به خانواده اختصاص می‌داد در خدمت خانواده بود. در این باره از عایشه درباره رفتار پیامبر در درون خانه نقل شده است که گفت: رسول خدا(ص) در خانه در خدمت خانواده اش بود. (دلشاد تهرانی،1386). در خصوص مدیریت زندگی امام علی (ع) که رسول خدا (ص) کارهای داخل منزل را به فاطمه (س) و کارهای بیرون منزل را علی(ع) محول کردند و حضرت زهرا(س) رضایت خود را از این تقسیم کار با این جمله که: کسی جز خداوند نمی‌داند که چقدر از این امر خوشحال شدم اعلام نمودند‌ (نوری، 1408) ‌اما با این وجود امام علی(ع) در کارهای داخل منزل نیز به همسر خود کمک می‌کردند. این مسئله در نگاه دینی اهمیتش آنجا نمودی آشکار می‌یابد که امام علی(ع) می‌فرمایند : روزی رسول خدا بر ما وارد شد در حالیکه فاطمه بر سر دیگ غذا بود و من عدس پاک می‌کردم فرمود:‌ای ابا الحسن ! گفتم بله‌ای رسول خدا فرمود: از من بشنو و من جز آنچه پروردگارم مرا بدان فرمان داده است نمی‌گویم:…‌ای علی(ع) ! هر که خدمت به خانواده را عار نداند و از آن سرباز نزند بی‌حساب وارد بهشت شود …‌ای علی(ع) خدمت به خانواده کفاره گناهان کبیره است و آتش خشم خداوند را خاموش می‌سازد و چنین کسی به پاداش همکاری اش، نیکویی‌ها و درجه‌های بهشتی نصیبش خواهد شد.‌ای علی ! به خانواده اش خدمت نمی‌کند مگر کسی که به مقام صدیق یا شهید رسیده باشد و یا کسی که خداوند خیر دنیا و آخرت را برای او بخواهد (شعیری،1363) این موارد بیانگر گستره همکاری معصومین در امور خانه است و این میزان همکاری از سوی انسان‌هایی است که در مقامات معنوی .و مراتب کمال انسانی به جایی رسیده‌اند که هیچ انسانی بدان مقامات و مراتب دست نیافته است(دلشاد تهرانی،1386) و تامل در این مسائل و عمل به آن یکی از مهارت‌های مؤثر در افزایش احساس محبت و ابراز علاقه‌مندی در روابط زوجین است.
2-7- همراهی زن و شوهر در مسائل اقتصادی
یکی از مهارت‌های ابراز علاقه در بین زوجین نگاه و شیوه برخورد آنان در مسائل اقتصادی خانواده است.
از این رو درروایاتی که از معصومین (ع) نقل شده است‌، یکی از مواردی که مرد می‌تواند علاقه خویش را نسبت به همسر خود ابراز نماید گشایش بخشی در زندگی در حد توان و تلاش برای بهبود بخشی به وضعیت اقتصادی و تامین نیازهای مادی همسر است‌. امام سجاد (ع) در این باره می‌فرمایند:به راستی پسندیده‌ترین شما در درگاه خدا نعمت بخش‌ترین شما بر خانواده خویش است… وامام صادق یکی از خصلت‌هایی را که هر مردی در منزل خود نسبت به عیال و خانواده اش به آن احتیاج دارد را‌، وسعت در زندگی به اندازه می‌دانند(مجلسی،1404)و امام رضا (ع)در سفارشی میفرمایند: برصاحب نعمت لازم است که برای خانواده اش وسعت دهد و گشاده دستی نماید. (شعبه حرانی،1404). متقابلا یک زن با تدبیر نیز در این امر می‌تواند با رعایت اخلاق و مدیریت صحیح زندگی علاقه‌مندی خود را نسبت به شوهر خود ابراز نماید به طور مثال درخواست او در مسائل مادی در حد توان شوهرش باشد و در مراحل مختلف زندگی مهارت قناعت ورزی را در نظر بگیرد و در مشکلات رفاهی زندگی صبر داشته و ضمن داشتن حسن مدیریت در مخارج زندگی از تجمل گرایی و چشم و هم چشمی پرهیز نماید. تا بدین وسیله همراهی و همدلی خویش را که از علاقه‌مندی او نسبت به همسر ش نشات گرفته است ابراز نماید.
2-9- روابط عاطفی و جنسی
قرآن کریم بر ازدواج و تشکیل خانواده تأکید ورزیده و آن را یک سنت الهی در سیره انبیاء و رسولان الهی دانسته است. قرآن کریم به همه ی نیازهای جسمانی و روانی انسان‌ها توجه داشته و در این میان به نیازهای جنسی و عاطفی تأکید و در بسیاری از آیات قرآن، نکته هایی را درباره آن بیان داشته است. در قرآن کریم بر دوستی زوجین و روابط جنسی و عاطفی و زینت آن برای زندگی، تصریح شده است (آل عمران، آیه 14) و حتی روابط عاطفی و جنسی در سیره ی پاک و طیب انبیاء مورد تأکید قرار گرفته است به گونه ای که رسول الله (ص) فرموده اند: از دنیای شما عطر همسر صالحه و نماز را دوست می دارم. (مجلسی، 1983)
یکی از ابعاد مهم زندگی انسان، لذت جوئی است که می توان اوج آن را در روابط عاطفی و جنسی زوجین دانست تعالیم قرآنی این واقعیت زندگی بشری را تأکید می کند و حتی آن را به زندگی پس از مرگ تعمیم داده و گفته شده است که مردم در دنیا و آخرت از هیچ چیز به اندازه روابط جنسی لذت نمی برند
در معارف قرآن به روابط عاطفی و جنسی با دید معنوی و عبادی نگریسته شده است و قرآن ناطق (حضرات معصومین علیهم السلام) در موارد متعددی صحبت از پاداش اُخروی در روابط جنسی نموده‌اند. اولیای دین روابط عاطفی و جنسی زوجین را با معادل سازی پاداش اُخروی آن با تکالیف دشوار دینی همچون جهاد فی سبیل الله و ریزش گناهان و پاک شدن افراد مورد تأکید و توجه قرار داده‌اند. ایجاد این نگرش مثبت دینی به این روابط باعث می شود زوجین از روابط مشروع خود لذت و نشاط بیشتری ببرند و این از امتیازات مهم دین اسلام نسبت به برخی از ادیان است که غالباً روابط عاطفی و جنسی زوجین را با دید منفی نگریسته اند.
2-9- اهداف قرآن از طرح روابط عاطفی و جنسی زوجین
در بررسی آیات وحیانی و بررسی نظرات مفسرین قرآن می توان اهداف قرآن از طرح روابط عاطفی و جنسی را بدین ترتیب مطرح و برشمرد:
2-9-1- ارضاء مشروع نیازهای عاطفی و جنسی زوجین
عدم توجه به ارضاء مشروع زوجین از سوی طرفین موجب پیدایش بیماری های روحی، روانی جسمانی و آسیب های فردی و خانوادگی و بعضاً اجتماعی می گردد. اسلام عزیز براساس آیات وحیانی قرآن آن را یک نیاز واقعی و صحیح دانسته و با القای تفکری مثبت نسبت به ارضاء عاطفی و جنسی زوجین در نهاد خانه و خانواده آن را موجب رشد و کمال انسان دانسته است.
2-9-2- آرامش روانی زوجین
از جمله اهداف ازدواج و تشکیل خانواده و ارضاء نیازهای عاطفی و جنسی رسیدن به آرامش روانی است. زن و شوهر در سایه روابط صحیح عاطفی و جنسی به یک سکونت قلبی و آرامش روانی دست می یابند.
قرآن کریم در آیات متعددی به این واقعیت اشاره می کند
(از نشانه های خداوند این است که از نوع خودتان، همسرانی برای شما آفریده تا در کنار آنان آرامش یابید و میانتان دوستی و رحمت نهاد)

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

(و اوست خدایی که شما را از نفس واحدی آفرید و همسرانی را از آن پدید آورد تا در کنار او بیاسائید).
نکته مهم: مفسران در تحلیل و بررسی این آیات به طرح سه نکته مهم پرداخته اند:
نکته اول: هم شکلی در ساختمان و همنوعی زن و مرد است که در ایجاد آرامش آن‌ها نقش مهمی دارد.
نکته دوم: مکمل بودن شخصیت زن و مرد برای یکدیگر است به طوری که ساختار بدنی و هورمونی زن و مرد و ویژگی های روانی آن‌ها مایه ی جذب طرف مقابل و انس زن و مرد با هم می شود.
نکته سوم: زن و مرد به ویژه در دوران جوانی دچار احساسات و کشش های معارض هستند. ازدواج تسکین بخش این ناآرامی هاست چرا که با برقراری روابط عاطفی و جنسی زوجین در محیط خانه و خانواده آرامش و امنیت آن‌ها فراهم می گردد.
2-9-3- سلامت یابی زوجین
در عصر حاضر که رفتارهای جنسی از چارچوب ازدواج قانونی خارج شده اهمیت مهر و محبت متقابل که فقط در سایه ی ازدواج فراهم می شود اهمیت بیشتری دارد به گونه ای که نیاز به مهر و محبت و داشتن شریک و همراه در زندگی، از مهم ترین انگیزه های ازدواج و تشکیل خانواده است. گویا مهر و محبت به همسر و عطوفت کلامی و لمسی و غمخواری و پذیرش همدیگر از نهایت صمیمیت لازمه زندگی است. نقش روابط عاطفی و جنسی زوجین که با مهر و محبت و صمیمیت همراه می گردد در سلامت یابی زوجین و توسعه آن وقتی روشن می شود که تأثیر فقدان یا آسیب به این روابط را مشاهده کنیم در میان حوادث استرس زا، شدیدترین استرس‌ها مربوط به هم گسیختگی روابط خانوادگی است. از بهترین راه های مقابله با تنیدگی‌ها، برقراری روابط مناسب و رضایت بخشی عاطفی و جنسی بین زن و شوهر است. هنگام نیاز به حمایت اجتماعی نیز، زن و شوهر می توانند بهترین یاور یکدیگر باشند. قرآن کریم در توصیف رابطه بسیار نزدیک زن و شوهر، از کنایه زیبائی استفاده می کند که می توان نکته های ظریفی از آن برداشت نمود (زنان برای شما لباسی هستند و شما برای آن‌ها لباس هستید (بقره، آیه 187) لباس مایه‌ی سلامت و آبروی انسان است.
قرآن کریم کتاب نور و هدایت است لذا تشبیه (همسر به لباس) نکات تربیتی دقیقی است که هم نکته‌های اخلاقی و تربیتی را که صبغه ضمانت اجرای احکام فقهی و حقوقی را دارد بیان می کند و در این آیه پس از حکم جواز آمیزش همسران را لباس یکدیگر می داند. در این تشبیه لطیف (تشبیه همسر به لباس) نکات تربیتی دقیقی است که برخی از آنها بدین شرح است:
الف: لباس مانع از آسیب است ازدواج هر چند اطفای غریزه را به همراه دارد لیکن صبغه حکومتی آن صیانت از گناه و حراست از نگاه آلوده است. مهمترین بهره‌ای که از ازدواج نصیب همسران‌می‌شود صیانت گوهر دین از غارت ابلیس از خارج و چپاول هوس از داخل است.

ب) لباس عیوب انسان را‌می‌پوشاند و آبرو را حفظ‌می‌کند، زن و شوهر نیز باید عیوب هم را بپوشانند و آبروی اجتماعی یکدیگر را حفظ کنند.
ج) لباس انسان را از گرما و سرما و … حفظ‌می‌کند. زوجین باید در حوادث تلخ و شیرین گرم و سرد زندگی موجبات دلگرمی هم را فراهم کنند.
د) میان لباس و کسی که آن را پوشیده رابطه‌ای تنگاتنگ و صمیمی است که بیگانه میان آن دو راه ندارد. رابطه زوجین نیز باید همین باشد تا بیگانه‌ای به درون زندگی آنان راه نیابد که به اسرارشان پی برده، احیاناً فتنه گری کند.
ه) اعضای بدن با لباس در تماس است و لباس از تماس مستقیم آنها با بیرون ممانعت‌می‌کند. باید غرایز را بدون تعطیل، محدود، تعدیل کرد چنان که لباس انسان را محدود‌می‌کند.

و) انسان پوشیدن لباس آلوده و وصله دار را خوش ندارد، در انتخاب همسر نیز باید چنین دقت‌هایی اعمال شود.
ز) لباس مایه آرامش انسان است و زن و شوهر نیز موجب آرامش یکدیگرند.
ح) لباس آرایه انسان است و به وی زینت‌می‌بخشد، زن و شوهر باید زینت یکدیگر باشند. (جوادی آملی، 1385)
2-9-4- رشد و تکامل شخصیت زوجین
از آثار مهم ازدواج و برقراری روابط مشروع عاطفی و جنسی، کمال یابی معنوی و رشد شخصیت آن هاست کافی است بدانیم که در کلمات اولیای دین به تعدد به این موضوع تصریح شده است:
زن و مرد با ازدواج نیمی از دین خود را کامل می کنند
زن و مرد با ازدواج ارزش اعمال عبادی خود را به چندین برابر افراد مجرد می نمایند.
زن و مرد با ازدواج اخلاق و عفت خود را بهتر حفظ خواهند کرد (نوری طبرسی، ۱۳۷۸).
زن و مرد با ازدواج از آلودگی های جنسی و عاطفی و مفاسد اخلاقی نجات پیدا می کنند
مفسر شهید آیت الله مطهری به این موضوع اشاره دارد که انسان یک نوع کمال روحی دارد که جز با ازدواج و تشکیل خانواده و روابط و رفتار جنسی مشروع کسب نمی شود. ایشان افرادی را که از ازدواج سرباز زده و رفتار جنسی خود را مهار نموده‌اند را دچار نوعی نقص و خامی و عدم کمال می داند.
2-9-5- تربیت فرزند
رسول الله (ص) در تشویق افراد به ازدواج و تشکیل خانواده بر تولید نسل صالح تأکید می کند و آن را موجب افتخار خود می دانند. نسل سالم، کارآمد، موفق، کوشا، و توانمند از روابط سالم و مشروع جنسی و عاطفی زوجین پدید می آید. ارتباط معنا دار، هدفمند و زیبای زوجین بستر مناسبی را برای تولید و تربیت فرزندانی سالم و صالح فراهم می آورد.
در حقیقت فرزند، جلوه وحدت ثمره