مدیریت : فرضیه ترکیب توزیع­ها MDH:

فرضیه قیمت گذاری دارایی­ها براساس انتظارات عقلایی یا REAP:

مدلهای انتظارات عقلایی واسه قیمت گذاری داراییها نشون داده ان که اختلاف نظرها سر گرفته از اطلاعات پنهونی می باشه.

فرضیه اختلاف عقیده DO:

هریس و راویو (۱۹۹۳) فرض کردن که مبادله گران اطلاعات مشترکی به دستشون می رسد. اما مبادله گران در تحلیل و تفسیر اونا فرق دارن و هر کدوم از مبادله گران تحلیل خود رو معتبر می پندارند. اونا بدین موضوع اشاره می کنن که مبادله گران اختلاف سلیقه دارن و فرض کردن که مبادله گران در اول اعتقادات مشترکی در مورد بازدهی یه دارایی خاص دارن، وقتی که اطلاعات در مورد اون دارایی میاد هر کدوم از مبادله گران مدل خود از رابطه بین اخبار واصله و بازدهی دارایی رو جهت بازنگری در اعتقادات خودش به کار می برد.

هریس و راویو فرض کردن که دو نوع خطر طبیعی هست و با در نظر گرفتن این موضوع هم دو دسته مبادله گر هست. این دو دسته در اینکه یه دسته اطلاعات قابل توجه هستن یا نه سازگاری دارن اما اونا در دامنه اهمیت اخبار اختلاف نظر دارن. وقتی که اونا اطلاعات قابل توجه دریافت می کنن، سفته­بازان در گروه حساس احتمال انتظار بازدهی بالا رو افزایش (کاهش) میدن. سفته­بازان در گروه غیر حساس این جوری نیستن. در نتیجه وقتی که اثرات جمعی از اطلاعات گذشته قابل توجه باشه سفته­بازان حساس قیمت دارایی ها رو بیشتر آزمایش کرده و اما وقتی که اثرات جمعی گذشته قابل توجه نباشه سفته بازان غیر حساس قیمت دارایی ها رو بالا آزمایش می کنن. مبادله وقتی رخ می دهد که اطلاعات جمعی از قابل توجه به غیر قابل توجه منتقل شه و برعکس. در نتیجه این دو محقق نتیجه می گیرند که قدر مطلق تغییر قیمت و حجم معاملات به طور مثبتی یکی می باشن.

در این تحقیق محقق جهت انجام کار سه روش رو پیشنهاد کرده:

  1. روش به کار گیری داده های روزانه شاخص: در این روش به کار گیری داده های روزانه شاخص پیشنهاد شده که این روش داده ها رو به صورت کلی واسه کل بورس در نظر می گیرد.

 

 1. روش به کار گیری داده های روزانه شرکت­های بورسی: به کار گیری داده های روزانه بین بورسی جهت انجام تحقیق پیشنهاد شده.
 2. روش به کار گیری داده های بین روزی شرکت­های بورسی: به کار گیری داده های بین روزی شرکت­های بورسیه که در این روش داده های مربوط به معاملات بین روزی (دقیقه ای و ساعتی و…) رو پیشنهاد کرده.

زیودار روش داده های روزانه رو به دلایل زیر بر دو روش دیگه ارجحیت داده:

 • شاخص کل در بورس اوراق بهادار تهران بر مبنای سرمایه شرکت های بورسی جفت و جور شده و تغییر می کندو هم اینکه سهام شناور آزاد شرکتها در بورس اوراق بهادار تهران کمه و بنابر این شاخص نمی تونه مبنای صحیحی از کل بازار باشه.
 • بورس اوراق

 • خرید و فروش سهام به صورت کلی در بازار اوراق بهادار تهران انجام می شه (که به دلیل خرید و فروش سهام به وسیله شرکتها یا نهاد های دولتی می باشه) که جدا کردن اون از کل معاملات ً غیر ممکنه.
 • به دست آوردن داده های بین روزی در بورس اوراق بهادار تهران کاری سخت و غیر قابل دسترسه.
 • کمترین زمان واسه یه معامله در بورس اوراق بهادار تهران ۴ روز می باشه (که در چند سال گذشته این زمان به یه روز کاهش پیدا کرده) و بنابر این به کار گیری داده های دقیقه ای و یا ساعتی به نظر درست نمی رسد.

البته با در نظر گرفتن تحقیقات انجام شده در نقاط جور واجور دنیا مانند مطالعه برایلسفورد (۱۹۹۴) و مطالعه چن، فیرث و روی (۲۰۰۱)، به کار گیری داده های روزانه شاخص در تحقیقاتی که قصد مقایسه بورس­های جور واجور دنیا رو با هم داشته ان به کار برده شده.

محقق در این تحقیق به صورت تقریبی اطلاعات خود رو در ۱۵ ماه (۰۸/۰۱/۸۳ تا ۱۱/۰۳/۸۴) جمع بیاری کرده و در این ۱۵ ماه به بررسی سه حالت:

 • رونق (حرکت صعودی بازار نیمه اول سال ۸۳ و افزایش حجم معاملات و رونق بازار).
 • رکود (حرکت نزولی بازار در نیمه دوم سال ۸۳ و کاهش شدید حجم معاملات و رکود بازار)
 • نرمال (حرکت نرمال بازار در سه ماهه اول سال ۸۴)

در این سه بازه وقتی پرداخته.

در این تحقیق ۱۴ شرکت از بین شرکت­های پر معامله سهام انتخاب شده ان و چگونگی انتخاب هم به این صورته که، بورس اوراق بهادار هر سه ماه یه بار مبادرت به ارائه فهرستی از ۵۰ شرکت فعال­تر بورس (با در نظر گرفتن درجه نقد شوندگی) می کنه که از این بین در فاصله یکسال اسامی ۱۴ شرکت به صورت متناوب تکرار گردیده و همین مطلب ملاکی جهت انتخاب شرکتهای پر معامله در تحقیق آقای زیودار قرار داده شده.

روش تحقیق:

اول از راه آزمون ریشه واحد این مطلب رو بررسی کرده که متغیرهای سری وقتی مورد استفاده پایا (مانا) هستن یا خیر بعد از راه های اقتصاد سنجی مدل خود توضیح ورداری (VAR)، ARCH و  GARCH استفاده کرده.

اقتصاد

در این تحقیق به خاطر بررسی رابطه همزمان حجم معاملات و تغییر قیمت مدل زیر رو مورد آزمون قرار داده

=++

=++

که در اون  حجم معاملات (تعداد سهام معامله شده) و  بازدهی می باشه.

زیودار در بررسی روابط علی به مبحث علیت گرنجر می پردازه و بیان می داره که آینده نمی تونه بر گذشته اثر داشته باشه مثلا اگه حادثه X قبل از حادثه Y اتفاق بیفته می تونیم بگیم که X باعث Yه. طبق گرنجر اگه پیش بینی X با بهره گرفتن از گذشته Y روشن تر از پیش بینی بدون به کار گیری گذشته X باشه پس گفته می شه که X عامل گرنجر Yه. اون بیان می داره که در بیشتر مطالعاتی که بررسی شده جهت بررسی روابط علی حجم معاملات و بازدهی سهام از روابط علیتی گرنجر و بر مبنای مدل خود توضیح ورداری دو متغیره VAR استفاده شده.

در تحقیقی که به وسیله آقای زیودار انجام پذیرفته همونجوری که بیان گردید ایشون فارغ از مسائل بازار توجه خود رو به مسائل ورود اطلاعات به بازار و چگونگی رسیدن این اطلاعات به دست سرمایه گذاران کرده و کمتر به شرایط بازار به عامل تعیین کننده در قیمت سهام توجه کرده و با مطرح کردن فرضیه MDH و فرضیه SIAH بیشتر به دنبال آزمون کردن این دو فرضیه بوده.

نکته دیگری که از نقاط قوت این تحقیق به حساب می رود بررسی دوره رکود، نرمال و رونق می باشه یعنی زیودار هم تاثیر حجم معاملات بر قیمت سهام رو در دوره رکود در نظر گرفتن و هم در دوره رونق.

نقطه ضعف این تحقیق، زمان در نظر گرفته شده در این تحقیق بسیار محدود می باشه (یکسال) و می توان در بازه وقتی بیشتری انجام شه.

نتیجه:

یه رابطه بازخوردی بین حجم معاملات و بازده سهام در بورس تهران هست یعنی هم از مقادیر با معطلی حجم معاملات مقادیر جاری بازدهی قابل پیش بینیه و هم از مقادیر با معطلی بازدهی میشه مقادیر جاری حجم معاملات رو پیش بینی کرد.

 1. رابطه بین حجم معاملات و تغییر قیمت سهام مثبته (فرضیه تایید شد).
 2. رابطه بین حجم معاملات و قدر مطلق تغییر قیمت سهام مثبته (فرضیه تایید شد).
 3. یه رابطه پویا بین حجم معاملات و بازده سهام هست (فرضیه به صورت دو طرفه تایید شد).
 4. حجم معاملات توضیح دهنده ناپایداری بازده می­ باشه ( فرضیه رد شد). (نجار زاده، رضا و زیودار، مهدی.، ۱۳۸۵، بررسی رابطه تجربی بین  حجم معاملات  و بازده سهام در بورس اوراق بهادار تهران، فصلنامه پژوهشهای اقتصادی، شماره ۲).
 5. اقتصادی