کاهش استرس با کمک ۳ تکنیک مدیتیشن

حس می کنین استرس دارین؟ این ۳ فوت وفن مدیتیشن رو امتحان کنین.

به گزارش مجله آلامتو به نقل از success؛ استرس می تونه اثرات مخری بر صنعت تولید و کلا بر تجارت داشته باشه. کارکنان خسته، بیشتر احساس می کنن که در حلقه های کاری گرفتار شدن و مشغله اونا باعث شده به هیچ کدوم از امور زندگی خود رسیدگی نکنن.

با گذشت زمان، این احساس می تونه منتهی به فرسودگی شغلی، نارضایتی شدید شغلی و بروز بعضی از بیماریا و عارضه های طویل المدت شه.

اثرات مثبت مدیتیشن در طول چند سال خوب ثابت شده، اما افراد متخصصی که با چالشای وقتی درگیرن به سختی می تونن به کلاس یوگا برن.

حالا خوبیش اینه شما مجبور نیستین واسه به کار گیری تکنیکای مهم مدیتیشن  در زندگی روزمره خود دائم به کلاسای یوگا برید.

در این مقاله بعضی از امتیازات مدیتیشن و ۳ راه به کار گیری اون در هرجایی رو معرفی میکنیم:

  1. تمرین افزایش آگاهی ذهنی

یکی از جنبه های به درد بخور مدیتیشن واسه زندگی روزمره شما آگاهی ذهنیه. تو یه جلسه مدیتیشن، شما فقط بر پاک و خالی کردن ذهن و لحظه الان تمرکز می کنین . با دقیق شدن و فوکوس کردن روی خود، چگونگی تنفس و حالات روحیتون، شما می تونین خود رو از تنشای روزمره برهانید و سبک بار شید.

ترفندهای هست که بدون این که نیاز باشه در جلسه یوگا حضور داشته باشین و مجبور شید یه گوشه بشینین، چشماتون رو ببندین و یا تمرکز کنین، می تونین از اونا واسه افزایش آرامش ذهنیتان استفاده کنین.

تلاش کنین از مشاهدات واسه درک محیط دور و بر خود استفاده کنین ؛ همونطور که دستای خود رو می شویید، بر احساس آبی که به پوست دستتون برخورد می کنه تمرکز کنین، یا همونطور که درب رو باز می کنین، واقعا دستگیره رو با تموم وجود لمس کنین.

هم اینکه می تونین روی یه موضوع تمرکز کنین تا تموم جزئیات مربوط به اونو به طور کامل درک کنین، مانند یه برگ درخت که در خارج از پنجره دفتر شما با وزش باد به حرکت در میاد و یا یه قاصدک کوچیک که در جریان هوا شناور شده.

همین چیزای کوچیک دلیل می شن که حس زنده بودن در شما به وجود بیاد و به خاطر تک تک این نعمتا قدردان باشین.

راج جانا، بنیانگذار شرکت قهوه JavaPresse، جمله ای متهورانه رو در مورد چیزی ساده مثل آسیاب کردن قهوه صبحونه خود گفت. اون توضیح میده: در این دوره نا پایدار با پستی و بلندی هاش، دستان من مشغول تر از اون هستن که چیزی رو به رشته تحریر در بیارن و فکرم تا حد زیادی درگیره. تموم انرژی و تمرکز من صرف آسیاب کردن قهوه، می شه اما باید خوشحال باشم چون که دستانم پس از اون عطر جادویی قهوه رو به خود می گیرن.

آرامش با تکنیکای مدیتیشن

آرامش با تکنیکای مدیتیشن

  1. مانترای (جمله جادویی) خود رو پیدا کنین

مانترا در خیلی از جلسات مدیتیشن واسه ایجاد تغییر ذهنی استفاده میشن. مانترای شما می تونه هر کلمه ای که انتخاب می کنین باشه.

مانتراای محبوب مدرن شامل جملات

«من افکار خود رو عوض می کنم، من جهانم رو عوض خواهم کر» نورمن وینسنت پیل

و

«همون تغییری باشین که دوست دارین در جهان ببینین» گاندی هستن.

گفتاری رو که اهداف و رویاهای شما رو به درستی به یادتون می آورد به عنوان مانترای خود واسه افزایش آرامش ذهنی و متمرکز کردن افکارتون به کار گیرید.

البته مانترای شما میتونه فقط شامل چند کلمه یا فقط یه آوای خاص مانند اِمممم و … باشه.

وقتی که شما حس می کنین استرس زیادی دارین و این استرس کنترل کارا رو از شما گرفته، یه مکان آروم رو پیدا کنین که در اون بتونین ذهن خود رو پاک کرده و به خود استراحت بدین. به احتمال زیاد شما می تونین از مانترای خود واسه هر وضعیت استرس زایی استفاده کنین و شک نداشته باشین این کار به افزایش آرامش روحیتون کمک می کنه.

  1. فقط نفس بکش

حتما دلیلی هست که تنفس با یوگا و مدیتیشن رابطه تنگاتنگی داره. در واقع نفس کشیدن عمیق ، بدن شما رو از قرار گرفتن در برابر اثرات فیزیولوژیکی فرسودگی شغلی ، مانند ضربان قلب سریع، تپش قلب و تنش عضلانی و یا حتی دچار شدن به شکلای جور واجور بیماریای قلبی و عروقی آزاد می کنه و بدن شما رو انعطاف پذیر می کنه.

تنفس عمیق باعث کاهش ضربان قلب، بهبود اکسیژن رسانی به بافتا و کاهش فشار خون می شه و به راه موثری مشکلات بهداشتی به وجود اومده از طریق استرس زیاد رو کم می کنه.

واسه کسب بهترین یافته های، تنفس عمیق رو وقتی که تنها هستین تمرین کنین. با انجام این کار وقتی که یه وضعیت استرس زا براتون به وجود میاد، می تونین خیلی راحت از فرمولی که قبلا آموخته اید استفاده کنین و پس میتونین با اون وضعیت به آسونی مقابله کرده و آرامش ذهنی خود رو حتی در بدترین شرایط به سرعت باز یابید.

شما می تونین چندین نوع تمرین تنفسی جور واجور رو انتخاب کنین و  یکی از اونا رو که واسه شما مناسب تره تمرین کنین. این تمرینات می تونن شامل تنفس شکمی، تمدد اعصاب پیشرفته و هدایت ذهن با به کار گیری وسایل صوتی مراقبه آنلاین باشن.

چیجوری با مدیتیشن به آرامش برسیم؟

تنفس شکمی

این نوع تنفس، تنفس دیافراگمی هم نامیده می شه؛ تموم این روش در مورد به کار گیری تنفس عمیق ، به جای تنفس سطحیه که فقط واسه جذب اکسیژن و اکسیژن رسانی به بدن ازش استفاده می کنیم. به آرومی از راه بینی خود  نفس بکشین تا وقتی که قفسه سینه شما جلو بیاد و بعد اونو به آرومی بیرون بدین. تلاش کنین دم و بازدمتان تا حد ممکن آروم و یواش تر باشه. این کار باعث کاهش استرس شده و به هضم و گوارش هم کمک می کنه.

تمدد اعصاب پیشرفته:

روش مشابهیه که فشار عضلات شما رو شدیدا کم می کنه و با ریلکس کردن عضلاتتون یه آروم تر شدن شما کمک می کنه. در آرامش عضلانی پیشرفته، شما عضلات بعضی از قسمتای بدن خود مانند گردن و شونِهاتون رو می کشید. پس از اون کشش رو متوقف کرده و آرامش رو از راه ماهیچه های بدنتون جذب می کنین.

تجسم هدایت  شده:

 تمرکز شما رو بر احساساتتون زیاد کرده و باعث می شه زودتر به آرامش برسین. راهنما ممکنه از شما بخواد یه منظره طبیعی آرامش بخش، مانند یه آبشار، و یا یه نور شفا دهنده رو که در سراسر بدنتون پخش شده و اونو در بر گرفته تجسم کنین.

یه وسیله خوب واسه هدایت تجسم ، برنامه Stop، Breathe & Thinkه که مدیتیشن هدایت شده ای رو واسه آدمایی که خوابشون دچار مشکل شده  یا اضطراب دارن جفت و جور می آورد.

وقتی که مدیتیشن به درستی استفاده شه، یه راه عالی واسه مقابله با خیلی از دلیلای ایجاد کننده استرس هستش که می تونن به بیماریای زیادی ختم شن. با تمرین همیشگی آیتمایی که گفته شد، وقتی که در وضعیت استرس زا قرار ندارین، می تونین خود رو آماده کنین تا از اونا استفاده کنین و پس وقتی که در شرایط استرس زا اسیر میشین این موارد به شما کمک می کنن.

درمان استرس با دکتر اوز

تاثیر استرس بر تیروئید چیه؟

اختصاصی استرس اضطراب مدیتیشن کاهش استرس کاهش اضطراب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *