کاهش سهمیه حج تا ۴ سال ادامه دارد

غلامرضا رضایی گفت: با در نظر گرفتن رایزنیایی که مسئولان سازمان حج و بقیه مسئولان نظام انجام دادن از دولت عربستان خواستیم که سهمیه تمتع زیاد شه اما این کار انجام نشد.

ایشون گفت: بدیش اینه وزیر حج عربستان در مصاحبه ای که انجام داده، اعلام کرد که ما سهمیه کل کشورای اسلامی رو براساس هر هزار نفر یه نفر از جمعیت شون اعلام کردیم.

 

معاون سازمان حج و زیارت ادامه داد: این کاریه که نه فقط واسه ایران بلکه واسه تموم کشورای اسلامی که برابر مصوبه کنفرانس بزرگان کشورای اسلامی که مسئله حج در اونجا بیان شده بود به تصویب رسیده.

رضایی با بیان اینکه سال گذشته از ایران ۹۴ هزار نفر به حج تمتع اعزام شدن، گفت: کشورهایی که سهمیه حج داشتن ولی از سهمیه خودشون استفاده نکردن، با رایزنیایی که انجام دادیم تونستیم سهم بقیه کشورای دیگه رو پر کنیم که با مقامات سعودی به توافق رسیدیم و اون سهمیه رو گرفتیم.

ایشون گفت: دلیل مسئولان عربستان واسه کاهش سهمیه حج اینه که در مکه و مدینه ساخت و ساز حریم طواف رو دارن که در همین زمینه هم هتلای ضلع شرقی حریم رو هم تخریب کردن.

رضایی ادامه داد: در سنوات گذشته عربستان از حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در حج پذیرایی می کرده که اما امسال به دلیل اجرای طرح هادی که داره انجام میشه این عدد رو کم کردن.

ایشون با بیان اینکه در این طرح از حدود ۱۸ متخصص سطح بالا از کشورای آمریکا، انگلستان، فرانسه، سوئیس، آلمان، هلند، برزیل، کانادا، مصر و سوریه استفاده کردن گفت: محورهای این طرح از نظر جغرافیایی، روشای هدف دار پیشرفت، جمعیت، حمل و نقل، اسکان، ساختار پایه ای، سرمایه گذاری، محیط زیست و … در نظر گرفته شده.

رضایی گفت: با انجام این طرح سطح زائرپذیری در کل حج عمره و تمتع به حدود ۱۴ میلیون نفر می رسه.

معاون حج سازمان حج و زیارت ادامه داد: برنامه ریزیا اینطوره که مساحت دور و بر مسجدالحرام به ۱۰۰ هزار متر مربع و راه های منتهی به دور و بر حرم رو به اندازه حدود ۳۵۰ هزار نمازگزار زیاد کنن.

ایشون گفت: در این طرح ظرفیت پایانی محوطه حرم مسجد النبی رو وسعت میده تا عده زیادی بتونن همزمان طواف کنن.

رضایی با اشاره به دلیل کاهش آمار زائران حج تمتع ادامه داد: دلیل اینکه امسال نتونسته ان به زائران خدمات بدن مسائل عمرانی در حال اجرا در شهرهای مکه و مدینه س.

۴ سال کاهش سهمیه حج

ایشون با اشاره به اینکه طرح هادی از سال جاری شروع شده، اضافه کرد: سرعت اجرای پروژه ها در مکه و مدینه بالا هستش و پیش بینی می شه بین ۳ تا ۴ سال دیگه این کاهش زائر رو داریم، پس به محض اینکه طرح هادی به پایان برسه مسئولان عربستان ظرفیت همه کشورها رو زیاد می کنن.

این مقام مسئول سازمان حج و زیارت گفت: به دلیل اینکه جمعیت ایران ۷۵ میلیون نفر اعلام شده تنها ۷۵ هزار نفر سهمیه حج تمتع به ما دادن که نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده.

معاون حج سازمان حج و زیارت گفت: اگه کشوری از سهمیه خودش استفاده نکنه با در نظر گرفتن مناسباتی که ایران در مورد سیاسی و تحولاتی که در منطقه به وجود اومده، داشته، بعید میدونیم که سهمیه کشورای دیگری که نخوان ازش استفاده کنن رو به ایران بدن.

بدقولی مسئولان عربستان

رضایی با اشاره به اجلاس مکه که یه چند وقت پیش در عربستان برگزار شد گفت: موضوعی که مسئولان کشور در مکه حضور داشتن مربوط به حج نبود اما موضوع افزایش سهمیه زائران حج تمتع رو مطرح کردن.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: مسئولان عربستانی در این مورد قولایی داده بودن اما تا الان عملی نشده.

معاون حج سازمان حج و زیارت به برگزاری اجلاس بزرگان جنبش نبود تعهد در ایران اشاره کرد و گفت: متأسفانه در این اجلاس مسئولان سازمان حج و زیارت مأموریتی در عراق داشتن و نتونستن در این اجلاس حضور پیدا کنن.

۱۲سال بیشترین زمان انتظار واسه اعزام به حج

رضایی در باره بیشترین زمان انتظار واسه اعزام به حج تمتع گفت: کسائی هستن از وقتی که پول واریز کردن تا زمان اعزام ۲تا ۳ سال زمان برده. ولی اعزاما بسته به قرعه کشی داره. مثلا کسی که در قرعه کشی پائین ترین نفر باشه حدود ۱۲ سال زمان میبره تا به حج تمتع اعزام شه.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: ثبت اسمای حج تمتع مربوط به سال ۸۶ بوده که خوش شانس ترین فرد یکسال بعد از ثبت نام به حج تمتع اعزام شده.

سازمان حج سهمیه حج

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *