کاهش سودهای روزشمار بانکی تا ۱۰ درصد

money

فرید ضیاء الملکی در گفت و گو با خبرنگار در مورد توافق بانک ها واسه تغییر اندازه سود سپرده های بانکی گفت: اندازه سود سپرده هایی که الان با قرارداده های کوتاه و بلندمدت پیش بانک ها هستن، تا زمان سر رسید قراردادهایشان دچار تغییر نمیشه.

ایشون در عین حال گفت: با ابلاغ اندازه های جدید سپرده هایی که با اندازه سودهای روزشمار در بانک ها بسر می برند باید منتظر تغییر اندازه و کاهش باشن.

به گزارش فارس الان بانک ها تا ۲۳ درصد به سپرده های کوتاه مدت سود روزشمار میدن، این در حالیه که با ابلاغ اندازه های جدید این رقم به ۱۰ درصد کاهش پیدا می کنه.

ضیاء الملکی هم اینکه در جواب به این سوال که اندازه های جدید سود که مورد توافق بانک ها هستش رو چیجوری آزمایش می کنه، گفت: اگر اندازه تورم بالا بود سپرده گذاران ضرر می کردن، اما این شاخص رو به کاهشه.

ایشون با بیان اینکه اندازه تورم نقطه به نقطه الان به ۲۱ الی ۲۲ درصد رسیده، اضافه کرد: با این روند تورم میانگین ۱۲ ماهه هم کاهش پیدا می کنه و اندازه سود بانکی هم از برآیند و جمع اندازه تورم، خطر و اندازه بهره به دست میاد.

این کارشناس بانکی بر این پایه توافق بانک ها واسه کم شدن اندازه سود بانکی رو مطلوب آزمایش کرد و اضافه کرد: با کم شدن اندازه تورم اندازه سود بانکی هم کاهش می یابد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس به دنبال رقابت جنون آمیز بانک ها در بالا بردن اندازه سود بانکی و جذب سپرده، بانک مرکزی ساماندهی نرخهای سود رو در دستور کار قرار داد و با هماهنگی بانک ها دامنه ۱۰ تا ۲۱ درصد واسه اندازه سود سپرده های بانکی تعیین شد.

بر این پایه در صورت تصویب شورای پول و اعتبار اندازه سود روزشمار ۱۰ درصد، سه ماهه ۱۴ درصد، ۶ماهه ۱۶ درصد، ۹ ماهه ۱۸ و یه سال به بالا ۲۱ درصد هستش.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *