کاهش واکسن آنفولانزا در کشور به علت تحریم ها

دکتر اکبر کوشانفر، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حاشیه هشتمین همایش سالیانه انجمن عفونی کودکان با بیان اینکه وجود تختای معاینه کودکان در تموم اورژانسا از جمله ضروریاته گفت:  اورژانس جراحی ، حوادث ، مسمومیتا و بیماریای زنان و زایمون شامل اورژانسا هستن .

ایشون با اشاره به اینکه حوادث ترافیکی ، اورژانسای شکمی و جراحی ، ضربه مغزی و سقوط و مسمومیتا از جمله شایع ترین اورژانسای کودکان هستن اعلام کرد: بیشتر مسمومیت ها مربوط به شکل های جور واجور داروها، هیدروکربن ها مثل نفت و بنزین و مواد شوینده س.

ایشون گفت : شایع ترین بیماریای عفونی کودکان شامل سرماخوردگی ، آنژینا ، انفولانزا ، عفونت گوش ، سینه پهو و بعد عفونتهای ادراری هستن که در کودکان زیر ۶ سال باید سالیانه واسه بررسی عفونت ادراری مورد بررسی قرار بگیرن.

دکتر کوشانفر اعلام کرد : مسمومیت الکلی و تریاک در بزرگسالان گسترش بالایی داشته ولی در در کودکان زیر هشت سال، مسمومیت با مواد مخدر مانند شیشه خیلی کم بوده .

ایشون با بیان اینکه در بعضی مواقع ممکنه عفونت های ادراری بدون علائم بوده و یا با تب و سوزش ادرار همراه باشه، باید هر چی زودتر تشخیص داده شه چون که تشخیص و درمان دیرهنگام باعث بروز بیماریهای کلیوی می شه.

این متخصص عفونی کودکان در ادامه با اشاره به اینکه ۲۰۰ نوع ویروس سرماخوردگی هست اعلام کرد : عفونتهای تنفسی فوقانی از جمله شایع ترین عفونتهای کودکانه که در صورت درگیر شدن هرساله ۳ تا ۴ نوبت موضوعی عادی تلقی می شه .

: تزریق واکسن آنفولانزا در سنین زیر ۴ سال و بالای ۵۰ سال می تونه در پیشگیری از دچار شدن به بیماریها اثر داشته باشه که الان به دلیل مشکلات تحریمی با کمبود واکسن آنفولانزا در کشور مواجه هستیم .

دکتر کوشانفر با بیان اینکه سالهای قبل امکان تزریق واکسن واسه همه بچه ها رو داشتیبم  در حالی که الان کمبود واکسن آنفولانزا در کشور به طور کامل مشخصه .

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی اعلام کرد:با در نظر گرفتن اینکه امروزه آلرژی ها و حساسیت ها به دلیل آلودگی هوا بیشتر شده ، مریضی هایی مثل سرماخوردگی هم طول درمان بیشتری دارن ولی کلا تغذیه مناسب و دوری از فست فودا و استفاده بیشتر از شیر و لبنیات و هم مواد غذایی پروتئینی می تونه واسه پیشگیری از بیماریها نقش موثری داشته باشن .

بهترین دمنوش واسه سرماخوردگی

واسه پیشگیری از آنفولانزا چی بخوریم؟

بازنشر باشگاه خبرنگاران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *