کاهش وزن ۱۱۷ کیلوگرمی جوان سنندجی + تصاویر

“با باسکول میدون تره بار وزنم رو می کشیدم و به حدی دپرس شده بودم که حتی فکر خودکشی هم به سرم زد” این جملات توضیح وضعیت جوون ۲۴ ساله سنندجی از وقتیه که وزنی نزدیک به ۲۰۰ کیلوگرم داشت و امروز پس از کم کردن ۱۱۷ کیلوگرم از وزن خود می خواهد رکوردش رو در ایران و جهان ثبت کنه.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، مهرزاد فتحی جوون ۲۴ ساله ایه که از دوم مهرماه پارسال در حالی که باسکول میدون تره بار عدد ۱۹۶ رو واسه وزنش ثبت کرده بود، تصمیم به کاهش وزن یا یعنی لاغرشدن گرفت.

مهرزاد در توضیح وضعیت جسمی و روحی خود در اون زمان به ایسنا می گوید: وقتی که متولد شدم حدود شش کیلوگرم وزن داشتم و پس از اون تا وقتی که تصمیم به لاغرشدن گرفتم همیشه اضافه وزن داشتم تا اینکه این اواخر ترازو هم وزنم رو نمی کشید و واسه اطلاع از وزنم به میدون میوه و تره بار سنندج می رفتم و آخرین باری که خودمو وزن کردم، ۱۹۶ کیلوگرم بود.

این جوون سنندجی درباره مشکلات و فشارهای به وجود اومده بوسیله وزن زیادش هم می گوید: وضع روحی خوبی نداشتم و به طور کامل منزوی شده بودم، طوری که حتی چند بار هم فکر خودکشی به سرم زد، چون که به دلیل اضافه وزن زیاد، بازخوردهای خوبی از جامعه دریافت نمی کردم و علاوه بر این که همیشه مورد تمسخر بعضی در اماکن عمومی قرار می گرفتم، حتی واسه تاکسی سوارشدن، خرید لباس و انجام کارای روزمره هم مشکل داشتم تاجایی که علی رغم علاقه زیادی که به درس خوندن داشتم، انگیزه حضورم در دانشگاه رو هم از دست داده بودم.

مشکلات روانی و منزوی شدن، تنها مشکل مهرزاد نبود و ایشون علاوه بر اون دچار مشکلات جسمی و پزشکی هم شده بود تا جایی که به خاطر فشارخون بالا که خودش عدد اون رو ۲۰ اعلام می کنه از سربازی معاف شده و چند روزی رو هم در بیمارستان سپری کرد.

مشکلات روانی و منزوی شدن، تنها مشکل مهرزاد نبود و ایشون علاوه بر اون دچار مشکلات جسمی و پزشکی هم شده بود تا جایی که به خاطر فشارخون بالا که خودش عدد اون رو ۲۰ اعلام می کنه از سربازی معاف شده و چند روزی رو هم در بیمارستان سپری کرد

کبد چرب گرید۲ ، هم مریضی دیگریست که مهرزاد در ایام چاقی که خود اون رو سرطان می نامد به اون گرفتار بوده و درباره اون به ایسنا می گوید: به تشخیص دکتر فهمیدم که به مریضی کبدچرب هم گرفتار شده ام و واقعیت اون است که چون احساس می کردم ممکنه به مریضی های دیگری هم به دلیل چاقی گرفتار شده باشم، از انجام چکاب و مراجعه به دکتر ترس داشتم.

ایشون که آخرسر پس از کش و قوس های فراوون در رشته مهندسی مکانیک سیالات فارغ التحصیل شده، درباره تصمیمی که واسه کاهش وزنش گرفته، توضیح می دهد: دوم مهرماه سال ۹۱، به کارشناس تغذیه مراجعه کرده و مشکلم رو با اون در میان گذاشتم و پس از اون بود که برنامه های من واسه لاغرشدن شروع شد.

مهرزاد ادامه داد: پس از اون هرچند امید چندانی به کاهش وزن نداشتم اما رژیم غذایی ام رو در کنار پیاده روی ادامه دادم تا این که پس از ۲.۵ ماه حدود ۳۰ کیلوگرم وزن کم کردم اما بازم با ترازوی معمولی نمی تونستم وزنم رو بکشم و پس از اون بود که تمرینات ورزشی ام رو با تردمیل در سه نوبت روزانه ادامه دادم و هر چهل روز هم برنامه ام رو تغییر می دادم.

mehrzad3

مهرزاد، حدود ۶ ماه پس از شروع تمرین و رژیم

این جوون سنندجی با بیان اینکه رژیم غذایی و ورزشی با تردمیل رو تا وزن ۱۴۰ کیلوگرم ادامه داده و پس از اون کوهنوردی رو هم به برنامه اش اضافه کرده، می افزاید: کوهنوردی رو از کوه های «آبیدر» و هفته ای دو بار شروع کردم و از فروردین ماه که وزنم به ۱۳۰ رسید، هر روز به کوهنوردی می رفتم و ارتفاع ۲۳۰۰ متری قله آبیدر رو می پیمودم و همزمان با اون هم روزانه ۱۴ کیلومتر تردمیل می رفتم و هر شب هم پیاده روی می کردم.

مهرزاد با بیان اینکه آخرسر پس از هشت ماه و ۲۰ روز به وزن ۸۱ کیلوگرم رسیدم به ایسنا می گوید: الان هم با گذشت حدود ۱۰ ماه از شروع رژیم غذایی و تمرینات ورزشی با ۱۸۷ سانتی متر قد، به وزن ۷۸ کیلوگرم رسیدم و تحت نظر کارشناس تغذیه و برنامه های ورزشی که از یکی از اقوام می گیرم، فعالیتم رو ادامه می دهم.

ایشون، چاقی رو یه جور سرطان می دونه و عقیده داره که پس از کاهش وزنش، علاوه بر رفع مشکلات روحی، مریضی فشار خون و کبد چربش هم بهبود پیدا کرد.

مهرزاد خطاب به آدمایی ناراضی از اضافه وزن که واسه رفع اون به روش های عجیب دست می زنند هم می گوید: از هیچ دارویی جز مواردی که کارشناس تغذیه تجویز می کنه، نباید استفاده کرد، همون طور که من هم تنها رژیم غذایی ام رو رعایت و ویتامین های جور واجور رو با نظر کارشناس تغذیه ام مصرف کردم.

مهرزاد فتحی

: عده ای هم ممکنه فکر کنن با نخوردن غذا می تونن لاغر شن، اما اونا باید توجه کنن که در این صورت تنها آب بدنشون رو از دست داده ان و لاغری بدون ورزش و جنب و جوش فایده ای هم براشون نخواد داشت.

رکورد دنیا رو جابه جا کردم، اما مسئولان کمک نکردن

مهرزاد هم اینکه عقیده داره: رکورد دنیا رو از نظر کاهش وزن در طول مدت مشخص جابجا کرده و با گله از مسئولانی که در این مورد کمکی به ایشون نکرده ان، به ایسنا می گوید: برابر اطلاعاتی که من دارم، یه جوون آمریکایی ۱۱۱ کیلوگرم رو در طول یکسال و یه جوون ایرونی هم ۱۲۰ کیلوگرم رو در طول یه سال و دو ماه کم کرده و این در حالیه که رکورد کاهش وزن من ۱۱۷ کیلوگرم در طول هشت ماه و ۲۰ روز بود.

به گفته ایشون، الان به دنبال کمک مسئولان و پیداکردن راهیه تا بتونه رکوردش رو در کشور و جهان به ثبت برسونه.

ایشون که این روزا به دنبال شغلی مناسب هم هست، درباره عوارضی که پس از کاهش وزن دچار اون شده هم می گوید: تنها مشکلی که دارم، مشکل پوست بدنمه که با در نظر گرفتن لاغر شدنم، کمی آویزون شده و واسه رفع اون باید جراحی پلاستیک انجام دهم.

به گزارش ایسنا، مهرزاد فتحی ۲۴ ساله رو شاید بشه الگوی خوبی واسه اون دسته از افراد دونست که می خوان یه شبه با صرف هزینه های زیاد تناسب اندام پیدا کنن و در آخر هم چیزی نصیبشون نمی شه.

حال باید دید مسئولان در وزارت ورزش و جوانان اقدامی واسه ثبت رکورد این جوون سنندجی در کتاب گینس و … می کنن یا خیر؟

ایسنا مطالب باحال روز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *