Yoast SEO یا All in one SEO Pack

کدوم یکی افزونه سئوی وردپرس بهتری هستن Yoast SEO یا All in one SEO Pack ؟ 

سوالی که بیشتر وب مستران به دنبال اون هستن.در این مطلب توضیحات کاملی درباره افزونه های سئو که تاثیر به سزایی در سئو وردپرس شما رو دارن توضیح میدم .

شما به دنبال بهترین پلاگین سئو واسه سایت خود که با به کار گیری ورد پرس اونو ایجاد کردین می گردید؟

اگه این طوره شما باید دامنه زیرو رو کردن و گشتنای خود رو به مشهورترین و محبوب ترین پلاگینای سئوی ورد پرس محدود کنین: Yoast SEO و All in one SEO Pack. این دو پلاگین از جمله محبوبترین و مشهورترین پلاگینای وردپرس هستن و ما در این مقاله می خوایم به مقایسه اونا با همدیگه بپردازیم تا شما بتونین خیلی راحت فهمیده باشین که کدوم یکی از اونا واسه شما مناسب تر هستن.

مقدمه و اطلاعات درباره افزونه

هر دو پلاگین Yoast SEO و All in one SEO Pack با در نظر گرفتن آمارهای کسب شده براساس نظر سنجیای انجام شده از کاربران، از جمله بهترین و محبوب ترین پلاگینا هستن و بیشترین دفعات دانلود و نصب رو در میان پلاگینای سئوی ورد پرس به خود دادن.

All in on SEO Pack در سال ۲۰۰۷ توسط مایک توربرت و استیو مورتیبوی تولید شده و درزمان این چند سال تونسته سود و درآمد بسیاری واسه سازندگان خود به همراه داشته باشه چون همونجوریکه گفته شد این پلاگین یکی از محبوب ترین و پر دانلود ترین پلاگینای وردپرس سئو هستش.

Yoast SEO که در اول نام اون WordPress SEO بود توسط شرکت Yoast در سال ۲۰۱۰ تولید شد. این پلاگین مرتبا موردآپدیت قرار گرفت تا به چیزی که امروزه مبدل گردید و به یه حریف سر سخت واسه All in one SEO Pack تبدیل شد.

هر دوی این پلاگینا، بسیار قوی و کارامد هستن و می تونن همه نیازای کاربران رو جواب بدن. هر دوی این پلاگینا دارای ویژگیایی هستن که می تونن ماکزیمم امتیازات ممکن رو واسه کاربران ایجاد کنن.

همونجوریکه در اول این مقاله گفته شد ما در این مقاله می خوایم تا این دو پلاگین رو با هم مقایسه کنیم تا فهمیده که کدوم یکی از اونا بهترین پلاگین سئوی وردپرس موجود هستن.

سهولت به کار گیری پلاگینا

یادگیری و اجرا نکات سئو تو یه سایت نیاز به آموزش و تمرین بسیاری داره، یه پلاگین سئو وردپرس باید بتونه این روند رو واسه کاربران ساده تر کنه تا کاربران بتونن خیلی راحت ترفندهای سئوی لازم خود رو روی سایت مورد نظرشون اجرا کنن بدون اینکه مجبور به صرف زمان زیادی واسه یادگیری نکات سئوی مربوط به اون داشته باشن.

بیایید بررسی کنیم که این دو پلاگین در اجرا نکات سئو درون سایت چه عملکردی دارن و کدوم یکی می تونن کار رو واسه کاربران ساده تر کنن.

Yoast SEO

اولین کاری که شما باید واسه به کار گیری Yoast SEO انجام بدین اون هستش که این پلاگین رو نصب و فعال سازی کنین. فایلای آموزشی زیادی واسه نصب و راه اندازی این پلاگین در اینترنت هست پس ما از ذکر تکراری این مطالب خود داری میکنیم. پلاگین Yoast SEO دارای قابلیتا و آپشنای زیادیه که به مجرد اینکه شما اونو نصب و فعال سازی کنین این پلاگین شما رو دعوت به یه تور در آپشنا و گزینه های جور واجور خود می کنه و شما رو تا حدودی با اونا آشنا می کنه.

پلاگین Yoast SEO

فقط کافیه که پس از مشاهده تصویر بالا در صفحه، روی گزینه “Start Tour” کلیک کنین.

بخش تنظیمات پلاگین Yoast SEO بسیار منظم و به قانون س و در اون صفحات مختلفی هست که هر صفحه دارای چند زبانه مجزاه که در هریک تنظیمات مربوط به یه موضوع مشخص هست. این منظم بودن و به قانون بودن بخش تنظیمات Yoast SEO موجب می شه که کاربران موقع به کار گیری اون دچار پریشونی و گیجی نشن. از این رو کاربران می تونن خیلی راحت محل تنظیمات مورد نظر خود رو در این پلاگین پیدا کنن.

علاوه بر این یه نوار بنفش رنگ در بالای هر کدوم از صفحات تنظیمات هست که کاربران می تونن در هر کدوم از صفحات وقتی که واسه انجام تنظیمات مورد نظر خود نیاز به کمک و راهنمایی داشتن روی اون نوار کلیک کنن تا یه ویدیوی مربوط به تنظیمات موجود در اون صفحه براشون نشون داده شه.

منظم و به قانون بودن صفحه تنظیمات و وجود تورایی واسه کمک به کاربران درون صفحات Yoast SEO این وسیله رو از دید راحتی در استفاده و یادگیری به یه گزینه خوب واسه کاربران مبدل کرده.

All in one SEO Pack

واسه نصب و راه اندازی پلاگین All in one SEO Pack هم مانند Yoast SEO فایلای آموزشی زیادی در اینترنت هست. از این رو ما از آموزش دادن این مطلب به شما در این مقاله بیخیال شدیم.

پس از نصب و فعال سازی این پلاگین شما در زیر داشبورد گزینه Menu رو می بینین. کلیک کردن روی گزینه منو شما به بخش تنظیمات این پلاگین میبره.

در پلاگین All in one SEO Pack همه تنظیمات تو یه صفحه تک قرار داره. این موضوع موجب می شه که صفحه تنظیمات این پلاگین کمی شلوغ و سردرگم کننده به نظر برسه. البته نا گفته نمونه که بعضی کاربران این شکل از تنظیمات موجود در All in on SEO Pack رو به تنظیمات چند صفحه ای Yoast SEO بهتر می دونن و فکر می کنن که به کار گیری اون ساده تره چون واسه پیدا کردن تنظیمات جور واجور احتیاجی به جستجو در صفحات زیاد ندارن.

صفحه تنظیمات در All in on SEO Pack به بخشای مختلفی تقسیم بندی می شه و هر بخش تنظیمات مربوط به یه موضوع خاص رو در بر میگیره. مثلا بخشای مختلفی با عناوین “Home Page Setting”، “Title Setting”، “Display Setting” و … هست.

در کنار هر کدوم از آپشنای موجود در صفحه تنظیمات All in on SEO Pack یه گزینه “Help” هست. کلیک کردن روی اون موجب می شه که صفحه ای واسه شما باز شه که در اون توضیحات مختصری درباره اون آپشن هست، در بعضی مواقع در این صفحه توضیحات لینکایی به صفحات شامل توضیحات کامل تر درباره اون آپشن واسه کاربران نشون داده می شه. این گزینه واسه افراد تازه کار گزینه بسیار خوبیه چون می تونن توضیحات مربوط به هر کدوم از بخشا رو به ترتیب بخونن.

نتیجه گیری بخش اول

هر دو پلاگین Yoast SEO و All In On SEO دارای آپشنای زیادی هستن و این با وجود اینکه امکانات زیادی رو واسه کاربران جفت و جور می کنه، در نظر اول موجب سر در گم شدن اونا می شه. هر دوی این پلاگینا تلاش خود رو واسه ساده سازی ایجاد تنظیمات سئوی مورد نظرشون در سایت انجام دادن و هر دوی اونا روشای خوبی رو واسه رسیدن به این هدف استفاده کردن اما از نظر ما Yoast SEO تونسته کارکرد بهتری در این مورد داشته باشه. پس برنده Yoast SEOه.

انجام فعالیتای سئوی روزانه

سئو یه روند جاریه و این جوری نیس که تو یه زمان خاص انجام شه و اثرات اون تا ابد بمونه. بلکه هر پست جدیدی که شما در سایت خود ایجاد می کنین باید سئو اونو به صورت جدا از هم مورد بررسی بذارین. از این رو شما هر بار که مطلب جدیدی به سایت خود اضافه میکنین نیاز به پلاگینای سئوی خود دارین تا اون مطلب رو هم مانند مطالب قبلی سایت خود واسه موتورهای جستجوگر بهینه سازی کنین.

حال بیایید کارکرد پلاگینای All in on SEO و Yoast SEO در انجام پروسهای سئوی روزانه سایت مورد بررسی بذاریم.

Yoast SEO

Yoast SEO دارای یه وسیله بررسی محتوای بسیار قدرتمنده که به شما کمک می کنه هر کدوم از پستای جدا از هم رو در سایت خود و هر کدوم از صفحات رو به صورت جداگونه مورد بررسی و بررسی بذارین و اونا رو از دید سئو بهینه سازی کنین.

شما می تونین در زیر Post Editor یا ویرایشگر متن در ورد پرس متاباکس Yoast SEO رو پیدا کنین، در این متاباکس یه بخش پیش نمایش اسنیپت یا Snippet Preview، یه بخش کلید واژه های اصلی یا Focus Keyword و یه بخش بررسی محتوا یا Content Analysis هست.

در بخش پیش نمایش اسنیپت شما می تونین ببینین که عنوان و توضیحات سایت شما به چه شکل در موتورهای جستجوگر واسه کاربران نشون داده می شن. پلاگین Yoast SEO از عنوان پست شما به جای عنوان در اسنیپت و از گزیده ای از محتوای شما به عنوان توضیحات استفاده می کنه اما من به شما پیشنهاد می کنم که با به کار گیری گزینه “Edit Snippet” اونا رو ویرایش کنین.

شما می تونین در بخش کلید واژه های اصلی کلید واژه های مورد توجه خود رو وارد کنین تا وسیله بررسی کنه که محتوای شما تا چه حد واسه کلید واژه های اعلام شده بهینه سازی شده.

یافته های این بررسیا در بخش بررسی محتوا یا “Content Analysis Area” نشون داده می شه. در همین بخش Yoast SEO پیشنهادات خود رو واسه بهبود سئوی پست شما اعلام می کنه.

متا باکس Yoast SEO دارای دو بخش اضافه دیگه هم هستش که شما می تونین با کلیک کردن روی گزینه چرخ دنده از اون بخشا که از اونا به نام Advance view یاد می شه، هم استفاده کنین.

بهتره که افراد تازه کار وارد بخش Advance view نشن مگه اینکه با اون آشنایی قبلی داشته باشن. در این بخش شما می تونین محدودیتایی واسه ایندکس شدن و کراول شدن پستا و صفحات وب سایتتون توسط موتورهای جستجوگر ایجاد کنین.

در زیر گزینه چرخ دنده گزینه ای هست که مربوط به نمایش پست شما در شبکه های اجتماعیه. شما می تونین در این بخش تنظیمات مربوط به نمایش پست خود در شبکه های اجتماعی رو انجام بدین. مثلا عکسی انتخاب کنین که همراه مطلب شما در فیس بوک نشون داده شه و یا پست خود رو در توییتر منتشر کنین.

All in one SEO Pack

متاباکس مربوط به پلاگین All in on SEO Pack مشابه متاباکس Yoast SEOه و دقیقا مشابه متاباکس Yoast SEO، در زیر پست ادیتور ورد پرس نشون داد می شه.

البته متاباکس All in on SEO بر خلاف متاباکس Yoast SEO بسیار ساده س!. شما می تونین در این متاباکس یه پیش نمایش از اسنیپت پست خود در گوگل ببینین و عنوان و توضیحات اونو ویرایش کنین. اما در این پلاگین هیچ گزینه ای واسه بررسی محتوا و یا امتیاز دهی به سئوی صفحه یا پست شما وجود نداره.

در متاباکس All in on SEO هم یه Advance Tools هست که شما می تونین با به کار گیری اون امکان ایندکسگذاری و کراول شدن محتواهای خود رو توسط موتورهای جستجوگر کنترل کنین. در بخش Advance Tool این پلاگین یه آپشن باحال هست که به شما این امکان رو میده که پلاگین All in on SEO رو واسه اون پست مشخص یا صفحه مشخص غیر فعال کنین.

واسه فعال سازی دکمه اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و انجام تنظیمات پست واسه نمایش در شبکه های اجتماعی شما باید به بخش Feature Manager وسیله All in on EO مراجعه کنین .

فعال سازی این Addon موجب می شه که یه زبانه “Social Setting” به متاباکس All in on SEO که در زیر پست ادیتور وردپرس نشون داده می شه، اضافه شه. این Addon به شما امکان قرار دادن تصاویر و توضیحاتی روی یه پست و منشر کردن اون در فیس بوک ، توییتر و … رو میده.

نتیجه گیری

هر دوی این پلاگینا امکان اعمال نکات سئو رو به صورت روزانه و قبل از منتشر کردن هر پست، واسه کاربران جفت و جور میکنه. All in on SEO دارای منوی ساده تر و راه و روش منظمیه و به کاربران این امکان رو میده که در صورت نیاز امکانات اضافه دیگری رو واسه خود فعال سازی کنن.

از طرف دیگه Yoast SEO دارای یه راه و روش تغییر ناپذیرتر بوده و ویژگیایی که به کار گیری اونا رو واسه کاربران اجباری می دونه در منوی خود قرار داده.

با این حال از نظر من داشتن امکان بررسی محتوا و بررسی کلیدواژهای اصلی و امتیاز دهی به سئوی اجرا شده روی یه صفحه که Yoast SEO به کاربران ارائه می کنه یه امتیاز بسیار بزرگ حساب می شه.

برنده این بخش Yoast SEOه.

وسیله ها و قابلیتای مازاد

سئوی داخلی یا On Page سئو شامل موارد بسیاری می شه و بسیار پیچیده و گسترده س از این رو هر دوی پلاگینای Yoast SEO و All in on SEO دارای وسیله ها و قابلیتای بسیاری مازاد بر متا تگا هستن. این وسیله ها و قابلیتای مازاد بدین منظور طراحی شدن که نیاز کاربران به نصب پلاگینای دیگه رو برطرف کنن تا کاربران بتونن به یه پلاگین وردپرس واسه سئوی سایت خود کفایت کنن.

Yoast SEO

پلاگین Yoast SEO شامل یه مجموعه گسترده و پیچیده از توانایی هاس که این قابلیتا همه جنبه های سئوی داخلی سایت رو پوشش میدن. بعضی از این قابلیتا در زیر ذکر شدن:

⦁ نقشه سایت XML

⦁ متا تگای Open Graph

⦁ وارد کردن داده ها از وب مستر تولز

⦁ ویرایشگر .htaccess و robots.txt داخلی

⦁ وارد کردن و یا خارج کردن داده های سئو

All in on SEO Pack

پلاگین All in on SEO Pack هم دارای قابلیتای بسیاریه اما بعضی از اونا به صورت پیش فرض فعال سازی نشده ان و نیازه که به صورت دستی فعال سازی شن. واسه این کار کاربران باید به بخش Feature Manager مراجعه کنن تا بتونن اونا رو فعال سازی کنن. این قابلیتا شامل موارد زیر هستن:

⦁ نقشه سایت XML

⦁ Robots.txt

⦁ ویرایشگر فایل

⦁ بلاکر روباتای هکر (Bad Robots Blocker)

⦁ متا تگای Open Graph

⦁ مدیریت کارکرد یا Performance manager

نتیجه گیری

هر دوی پلاگینا دارای وسیله ها و قابلیتای مازاد مشابه و بسیار قدرتمندی هستن.

این بخش برنده نداره و هر دو وسیله مساوی هستن !

پشتیبانی و Addons

با وجود اینکه هر دو پلاگین Yoast SEO و All in on SEO دارای گزینه های “Help” قوی هستن و فایلای آموزشی رایگانی همراه با اونا توسط کمپانیای سازنده اونا منتشر شده اما از دید پشتیبانی میشه گفت که هر دوی این پلاگینا دارای کارکرد ضعیفی هستن و اندازه پشتیبانیای انجام شده توسط سازندگان اون از اونا بسیار محدوده.

بیایید کارکرد این دو پلاگین رو از دید پشتیبانی و Addons بررسی کنیم.

Yoast SEO

پلاگین Yoast SEO اولیه بدون هیچ گونه پشتیبانی به کاربران ارائه می شه و کاربران در به کار گیری اون با خطر مواجه هستن و با مشکل و نیافتن راه حل در صورت مواجه شدن با یه مشکل، رو به رو هستن. البته کاربران می تونن سوالات خود رو درباره این پلاگین در سایت WordPress.org با بقیه کاربران مطرح کنن و یا در فرومای سوال و جواب دیگه سوالات خود رو مطرح کنن تا دیگه کاربران با در نظر گرفتن تجربیات شخصی خود سوالات اونا رو جواب بدن اما هیچ گونه تضمینی مبنی بر پاسخگویی سوالات شما از طرف Yoast وجود نداره.

واسه دریافت پشتیبانیای حرفه ای درباره Yoast SEO شما مجبور به خرید Yoast SEO Premium هستین. اگه شما بخواین هزینه ثبت نام در Yoast SEO Premium رو فقط واسه به کار گیری اون تو یه سایت بپردازید ، مبلغ اون چیزی در حدود ۶۹ دلاره و این مبلغ اگه شما بخواین وسیله نام برده رو واسه چند سایت استفاده کنین زیاد می شه.

البته اگه شما Yoast SEO Premium رو بخرین از امکانات دیگری هم بهره مند می گردید که از جمله اونا میشه به تمرکز هدف گیری سئوی سایت روی چند کلمه کلیدی و مدیریت ریدایرکت اشاره کرد.

علاوه بر این Yoast SEO چندین پلاگین Addon دیگه هم واسه وب سایتای تخصصی که نیازای سئوی مشخص و به خصوصی دارن ارائه داده، این Addonا شامل اسامی نام برده شده در زیر هستن:

⦁ Video SEO

⦁ Local SEO

⦁ News SEO

و …

All in on SEO Pack

نسخه هایی از All in on SEO وجود دارن که بدون هیچ گونه پشتیبانی ارائه شدن و اما نسخه All in on SEO Pack Pro با تضمین یه سال پشتیبانی حرفه ای ارائه شده. اما خرید حق عضویت واسه All in on SEO Pack Pro واسه افراد هزینه ای در حدود ۹۷ دلار در سال داره. البته این مبلغ فقط واسه یه سایته و اگه شما بخواین این پلاگین رو واسه چندین سایت استفاده کنین احتیاجی به پرداخت هزینه های اضافه ندارین یعنی شما با یه بار خرید این پلاگین می تونین اونو روی هر تعداد سایتی که بخواین استفاده کنین.

میشه به جربزه گفت که All in on SEO Pack Pro بسیار پیشرفته تر و حرفه ای تر از نسخه رایگان All in on SEOه. نسخه All in on SEO Pack Pro علاوه بر این دارای بسیاری قابلیتای اضافه دیگه مثل : پشتیبانی از اجناس WooCommerce، نقشه سایت Video XML و … هستش.

نتیجه گیری

خرید Yoast SEO Premium از All in on SEO Pack Pro هزینه کمتری داره و البته این تنها وقتی صادقه که شما بخواین اونو فقط واسه یه سایت استفاده کنین اما اگه بخواین واسه چند سایت اونو مورد استفاده بذارین All in on SEO Pack Pro به صرفه تر می شه چون فقط با یه بار خرید اون می تونین اونو روی هر تعداد سایت که بخواین مورد استفاده بذارین.

برنده این بخش هم All in on SEO Pack Proه.

نتیجه گیری پایانی

هر دو پلاگین All in on SEO و Yoast SEO پلاگینای بسیار قوی و پرطرفداری هستن و مقایسه اونا کار بسیار مشکلیه. من به شخصه پلاگین Yoast SEO رو روی همه وب سایتای وردپرسی که طراحی و یا سئو می کنم استفاده می کنم و به الطبع اونو بهترین پلاگین وردپرس موجود می دونم. از نظر من این پلاگین دارای ویژگیای مثبت بسیاریه که می تونه اونا رو به کاربران عرضه کنه و از جمله این ویژگیا میشه به امکان وارد کردن داده ها از گوگل وب مستر تولز، گزینه های شبکه های اجتماعی و … اشاره کرد.

اما مثبت ترین ویژگی این پلاگین داشتن امکان بررسی محتواس(تولید محتوای مناسب).امکان بررسی محتوای موجود در Yoast SEO به کاربران کمک می کنه که دریابند چیجوری می تونن عناوین مناسبی واسه محتواهای خود ایجاد کنن، چیجوری توضیحات متای مناسبی واسه محتواها بسازن، چیجوری از کلید واژه ها در محتوای خود استفاده کنن و کلا چیجوری می تونن محتواهای خود رو به شکلی بسازن که واسه موتورهای جستجوگر بهینه سازی شده باشه.

ما با امید به اینکه این مقاله و مقایسه های انجام شده روی دو پلاگین Yoast SEO و all in on SEO واسه شما به درد بخور بوده باشه و تونسته باشه شما رو در انتخاب بهترین پلاگین وردپرس واسه سئو کمک کنه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *