کاهش شهریه های دانشگاه آزاد اسلامی

هفت صبح:  رئیس دانشگاه آزاد میگه اگه افزایش شهریهای دانشگاه آزاد رو نسبت به تورم سبک سنگین کنیم، شهریها بین ۱۵ تا ۲۰ درصد کم شده!

کاهش عجیب شهریهای دانشگاه آزاد!

فرهاد دانشجو دیروز به بهونه اولین «اجلاس جنبشای دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی» به دانشگاه علوم رضوی مشهد رفته بود و وقتی که پشت تریبون رفت بخشایی از مشکلاتش، از روزی که مسئولیت دانشگاه آزاد رو بردوش گرفته رو مطرح کرد. اون در بخشی از صحبت هاش به مسئله شهریها پرداخت و گفت هر چند شهریها مثلا واسه دوره کارشناسی ۲۰ درصد بالا رفته اما اگه نسبت به تورم سبک سنگین کنیم نسبت به سال پیش کاهش هم پیدا کرده. اون از رسانه هایی که تیترهای انتقادی نسبت به موضوع شهریه میزنن ایراد گرفت و از اونا دعوت کرد جدول شهریه سالای پیش رو کنار هم بذارن و مقایسه کنن. در پرونده امروزهفت صبح ما شهریه دانشگاه آزاد در سالای گذشته رو با هم مقایسه می کنیم.

اصل خبر

«در مهر ماه سال جاری شهریه در دانشگاه های شبونه، غیرانتفاعی و پیام نور ۱۵ درصد زیاد شده و این در حالیه که در دانشگاه آزاد و بنا به وعده ای که دادیم واسه بیشتر از ۸۰ درصد دانشجویان شهریه افزایش نیافته بلکه با ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش روبرو بوده ایم.» اگه به لیست شهریهای ورودیای جدید دانشگاه آزاد نگاه کنیم می بینیم برخلاف چیزی که گفته شده شهریها نه فقط کاهش نیافته بلکه افزایش هم پیدا کرده؛ اما آقای فرهاد دانشجو این موضوع رو اینطور توجیه می کنه: «شهریه دانشجویان جدید در مقطع کاردانی شامل ۲۰ درصد و کارشناسی ناپیوسته ۲۰ درصد و بقیه دانشجویان هم پنج درصد افزایش نسبت به سال گذشته داشته که این خود هم با در نظر گرفتن تورم، ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش رو نشون میده.» رئیس دانشگاه آزاد در ادامه گفته: «این به معنی اینه که ما به قول خود در شش ماه اول سال عمل کردیم اما نمیدونم به چه دلیل بعضیا اصرار دارن تیتر وعده های عمل نشده رو بگن در حالی که باید وعده های عمل شده رو تیتر کنن. مراجعه به سایت دانشگاه و دیدن جدول شهریه و مقایسه اون با سال گذشته واسه اونا سخته.

شهریهای چیجوری محاسبه می شه؟

شهریه دانشجویان دانشگاه آزاد به دو بخش شهریه ثابت و متغیر تقسیم می شه. شهریه ثابت واسه دانشجویان ورودی هر سال تا آخر دوران تحصیل ثابته. یعنی مثلا اگه شما یه دانشجوی فنی مهندسی ورودی سال ۸۵ دانشگاه آزاد باشین شهریه ثابت ۲۶۹ هزار تومانی شما در تموم ترمای تحصیلی ثابته اما شهریه متغیر شما وابسته به تعداد واحد انتخابیه. شهریه واحدهای عملی و آزمایشگاهی گرانتر از واحدهای تئوریه و از این روش شهریه هر ترم شما محاسبه می شه.

اگه شهریه کل یه دانشجوی ورودی ۸۵ با احتساب ۱۰ واحد چیزی کمتر از ۵۰۰ هزار تومن می شد یه دانشجوی ورودی ۹۱ باید ۹۱۰ هزار تومن بپردازه، اگه این رقم واسه ورودیای ۹۰ حدود ۷۷۰ هزار تومن بود. با یه ضرب و تقسیم ساده می شه فهمید شهریه این دانشجویان حدود ۱۹ درصد زیاد شده. شهریه رشته دامپزشکی (دکترای حرفه ای) سال پیش یه میلیون و ۶۵۰ هزار تومن بود که این رقم با ۱۲ درصد افزایش امسال به یه میلیون و ۸۵۰ هزار تومن رسید که اونم افزایش ۱۲ درصدی نشون میده.

رویای کاهش شهریها

رئیس جمهوردر پاییز سال ۱۳۸۵ از یه تصمیم انقلابی در مورد دانشگاه آزاد خبر داد که همه ملت رو خوشحال می کنه. اون که در تبلیغات انتخاباتی دور اول خود به مردم وعده داده بود اندازه شهریهای دانشگاه آزاد رو کم می کنه؛ پس از تشکیل دولت در سال ۸۴ فورا تلاش خود رو واسه کاهش شهریهای دانشگاه آزاد شروع کرد. به مرور اشخاصی مثل عباس سلیمی نمین و چند تن از نمایندگان مجلس هم در خارج از مجموعه دولت، با احمدی نژاد در این راه همراه شدن. نوک تیز پیکان حملات به سمت رئیس همیشگی و تغییرناپذیر دانشگاه آزاد بود، عبدالله جاسبی؛ مدیری که به قول خودش دانشگاه آزاد رو در طول ۲۵ سال از یه ساختمون فرسوده در خیابون اسکندری تهران به ۳۵۷ واحد دانشگاهی در نقاط جور واجور کشور رساند.

البته به نظر بعضی این پیشرفت به کمک شهریهای کلانی که از دانشجویان می گرفت کار مهمی به حساب نمیاد. در همون اول جدلای میان دولت و دانشگاه آزاد، احمدی نژاد و جاسبی با هم ملاقات کردن وبه مردم اعلام شد نتیجه این دیدار کاهش ۱۰ تا ۱۸ درصدی شهریه س که این قول عملی نشد. دانشگاه آزاد اعلام کرد به جای تخفیف، به دانشجویان وام بدونبهره میده. افزایش ۱۴ درصدی شهریه دانشگاه آزاد در شروع سال تحصیلی ۱۳۸۵ واسه همه مشخص کرد که تلاشا نتیجه نداده. این اقدام دانشگاه آزاد، دولت رو جدی تر وارد میدون کرد و فشارها از طرف دولت اضافه شد تا اینکه دانشگاه آزاد یه بار در تاریخ خود سنت شکنی کرد و واسه ورودیای سال ۸۶ شهریه ثابت دانشگاه رو تغییر نداد. بعدا با کنار رفتن عبدالله جاسبی و سپردن صندلی اون به فرهاد دانشجو بازم وعده هایی از این جنس مطرح شد و گفتن شهریها بالا نمیره. اتفاقی که تا الان اتفاق نیفتاده وشهریه همه رشته ها به شکل زیادی بالا رفته.

نگاهی به شهریهای دوره کارشناسی

شهریه دانشگاه آزاد باید پس از تصویب هیات امنای دانشگاه آزاد و پس از تایید پایانی وزارت علوم زیاد شه اما با این حال هر سال شهریه ثابت و متغیر تحصیل در دانشگاه آزاد زیاد شده مگه در موارد خاصی مثل سال ۸۶ که شهریه ثابت تحصیل در دوره های کارشناسی دانشگاه آزاد تکون نخورد. به طور مثال شهریه یه دانشجوی محصل در دانشگاه آزاد در سال ۸۱، ۱۲۵ هزار تومن بوده که این مقدار در سال ۸۸، به ۳۲۶ هزار تومن رسید. در دانشگدهایی مثل «زبانای خارجی» و «علوم پایه» دانشجویان به نسبت شهریه کمتری می پردازن. هزینه تحصیل واسه یه دانشجوی رشته های «علوم انسانی» به طور مثال واسه ورودیای ۸۷، ۲۲۰ هزار تومنه و شهریه متغیر هم به ازای هر واحد ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومنه. با در نظر گرفتن اینکه دانشجویان علوم انسانی در چارت دروس خود رشته های عملی ندارن، رشته های علوم انسانیاز رشته های ارزون قیمت دانشگاه آزاد هستن و هزینه تحصیل اونا معمولا زیر ۵۰۰ هزار تومن در میاد.

 

شهریه علی الحساب دوره کارشناسی چند رشته جور واجور با احتساب ۱۰ واحد آموزشی

نام رشته / سال ورودی

۹۰

۹۱

اندازه افزایش

مهندسی عمران

۷۷۰ هزار تومن

۹۱۰ هزار تومن

۱۹ درصد

دامپزشکی (دکترای حرفه ای)

یه میلیون و ۶۵۰ هزار تومن

یه میلیون و ۸۵۰ هزار تومن

۱۲ درصد

حسابداری

۵۵۰ هزار تومن

۷۰۰ هزار تومن

۲۷ درصد

شیمی کاربردی

۹۰۰ هزار تومن

یه میلیون تومن

۱۱ درصد

مامایی

یه میلیون و ۱۶۰ هزار تومن

۹۸۰ هزار تومن

۱۸ درصد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *